DELPHI Ignition Coil GN10324-12B1
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 40
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10324-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759492178
  • Ensures consistent and strong spark delivery.
  • Designed for optimal engine performance and efficiency.
  • Durable construction for long-lasting reliability.
  • Direct fit for easy installation.
  • Helps prevent engine misfires and rough idling.
  • Manufactured by DELPHI, a trusted name in automotive parts.
Color
black/grey
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
  • HONDA
    • CR-V IV (RM_)
      • 2.0 (RM1) (110kW/150PS)
    • CIVIC VIII Hatchback (FN, FK)
      • 1.8 (FN1, FK2) (103kW/140PS)
    • CIVIC VIII Sedans (FD, FA)
      • 1.8 (FD1, FD7, FA1) (103kW/140PS)
    • CR-V III (RE_)
      • 2.0 i-VTEC 4WD (RE5, RE2) (110kW/150PS)
      • 2.0 i-VTEC (RE5, RE1) (110kW/150PS)
    • FR-V (BE)
      • 1.8 (BE1) (103kW/140PS)
    • ACCORD VIII (CU)
      • 2.0 i (CU1) (115kW/156PS)
    • ACCORD VIII Universālis (CW)
      • 2.0 i (CW1) (115kW/156PS)
    • CIVIC IX Sedans (FB)
      • 1.8 (FB2) (104kW/141PS)