DELPHI Ignition Coil GN10314-12B1
inc. VAT 21%
In stock 72
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10314-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759474143
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures strong and consistent spark delivery
  • Contributes to optimal engine performance and fuel efficiency
  • Built with durable materials for longevity
  • Helps prevent engine misfires and rough idling
  • Meets or exceeds OE specifications
  • Part of DELPHI's comprehensive ignition system range
Color
black/grey
Number of pin contacts
4
Voltage [V]
1/2"
  • TOYOTA
    • YARIS (_P13_)
      • 1.0 (KSP130_, KSP130) (51kW/69PS)
    • COROLLA Sedans (_E15_)
      • 1.4 VVT-i (ZZE150_) (71kW/97PS)
    • CELICA Coupe (_T23_)
      • 1.8 16V VT-i (ZZT230_, ZZT230) (105kW/143PS)
    • MR2 III (ZZW3_)
      • 1.8 16V VT-i (ZZW30) (103kW/140PS)