DELPHI GN10240-12B1 Ignition Coil
Compatible with PEUGEOT 607 (9D, 9U) , PEUGEOT 406 (8B) , PEUGEOT 406 Break (8E/F) Show more info
High-quality ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 23
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10240-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759459157
  • Ensures proper spark delivery for efficient combustion
  • Designed for reliable engine starting and performance
  • Durable construction for long-lasting service
  • Helps prevent engine misfires and rough idling
  • Improves fuel economy and overall engine smoothness
  • Direct-fit replacement for seamless installation
  • Manufactured by DELPHI for quality assurance
Number of pin contacts
2
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,6
  • PEUGEOT
    • 607 (9D, 9U)
      • 3.0 V6 24V (152kW/207PS)
      • 3.0 V6 24V (155kW/211PS)
    • 406 (8B)
      • 3.0 V6 (152kW/207PS)
    • 406 Break (8E/F)
      • 3.0 V6 (152kW/207PS)
    • 406 Coupe (8C)
      • 3.0 V6 (152kW/207PS)
    • 807 (EB_)
      • 3.0 V6 (150kW/204PS)
    • 407 (6D_)
      • 3.0 (6DXFVJ) (155kW/211PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 3.0 (155kW/211PS)
    • 407 Coupe (6C_)
      • 3.0 V6 (155kW/211PS)
  • RENAULT
    • LAGUNA II (BG0/1_)
      • 3.0 V6 24V (BG01, BG02, BG0D, BG0Y) (152kW/207PS)
      • 2.9 V6 24V (155kW/211PS)
    • LAGUNA II Grandtour (KG0/1_)
      • 3.0 V6 24V (KG0D, KG01) (152kW/207PS)
      • 2.9 V6 24V (155kW/211PS)
    • CLIO II (BB_, CB_)
      • 3.0 V6 Sport (CB1A) (166kW/226PS)
      • 3.0 V6 Sport (CB1H, CB1U, CB2S) (187kW/254PS)
    • AVANTIME (DE0_)
      • 3.0 V6 (DE04, DE0T) (152kW/207PS)
  • CITROËN
    • C5 I (DC_)
      • 3.0 V6 (DCXFXC, DCXFXF) (152kW/207PS)
    • C5 I Break (DE_)
      • 3.0 V6 (DEXFXC, DEXFXF) (152kW/207PS)
      • 3.0 Carlsson (173kW/235PS)
    • C8 (EA_, EB_)
      • 3.0 V6 (150kW/204PS)
    • C5 II (RC_)
      • 3.0 V6 (RCXFUF) (152kW/207PS)
      • 3.0 Carlsson HP (173kW/235PS)
    • C5 II Break (RE_)
      • 3.0 V6 (REXFUF) (152kW/207PS)
    • C6 (TD_)
      • 3.0 V6 (155kW/211PS)
    • C5 III (RD_)
      • 3.0 V6 (RDXFVJ) (155kW/211PS)
    • C5 III Break (RW_)
      • 3.0 V6 (RWXFVA, RWXFUA) (155kW/211PS)
    • C8 Van (EA_, EB_)
      • 3.0 (EBXFWF, EAXFWF) (150kW/204PS)
  • LANCIA
    • PHEDRA (179_)
      • 3.0 V6 (179.BXD11) (150kW/204PS)
  • FIAT
    • ULYSSE (179_)
      • 3.0 (150kW/204PS)