Ignition Coil GN10212-12B1
DELPHI ignition coil designed to ensure reliable spark generation for optimal engine performance.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10212-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759457627
  • Brand: DELPHI
  • Part Code: GN10212-12B1
  • Ensures proper spark delivery to the engine
  • Contributes to smooth engine operation
  • Helps maintain optimal fuel efficiency
  • Designed for reliable performance
  • Direct fit replacement
Number of pin contacts
4
Voltage [V]
1/2"
  • OPEL
    • ASTRA F Sedans (T92)
      • 1.8 i 16V (F19, M19) (92kW/125PS)
      • 1.8 i 16V (F19, M19) (85kW/116PS)
      • 2.0 i 16V (F19, M19) (100kW/136PS)
    • ASTRA F Universālis (T92)
      • 1.8 i 16V (F35, M35) (92kW/125PS)
      • 1.8 i 16V (F35, M35) (85kW/116PS)
      • 2.0 i 16V (F35, M35) (100kW/136PS)
    • OMEGA B (V94)
      • 2.0 16V (F69, M69, P69) (100kW/136PS)
    • OMEGA B Universālis (V94)
      • 2.0 16V (F35, M35, P35) (100kW/136PS)
    • ASTRA F Hečbeka virsbūve (T92)
      • 1.8 i 16V (F08, M08, F68, M68) (85kW/116PS)
      • 2.0 i 16V (F08, M08, F68, M68) (100kW/136PS)
      • 1.8 i 16V (F08, M08, F68, M68) (92kW/125PS)
    • VECTRA A (J89)
      • 2.0 i 16V 4x4 (F19, M19) (100kW/136PS)
    • VECTRA A Hečbeka virsbūve (J89)
      • 2.0 i 16V (F68, M68) (100kW/136PS)
    • ASTRA F Kabriolets (T92)
      • 1.8 i 16V (85kW/116PS)
    • CALIBRA A (C89)
      • 2.0 i 16V 4x4 (M07) (100kW/136PS)
      • 2.0 i 16V (M07) (100kW/136PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 2.0 i 16V (F68) (100kW/136PS)
      • 1.8 i 16V (F68) (85kW/116PS)
      • 2.0 i 16V (F68) (85kW/116PS)
      • 2.2 i 16V (F68) (102kW/139PS)
      • 1.8 FlexFuel (F68) (85kW/116PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 2.0 i 16V (F19) (100kW/136PS)
      • 1.8 i 16V (F19) (85kW/116PS)
      • 2.2 i 16V (F19) (102kW/139PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 2.0 i 16V (F35) (100kW/136PS)
      • 1.8 i 16V (F35) (85kW/116PS)
      • 2.0 i 16V (F35) (85kW/116PS)
      • 2.2 i 16V (F35) (102kW/139PS)
    • ASTRA G Hečbeka virsbūve (T98)
      • 2.0 16V (F08, F48) (100kW/136PS)
      • 2.0 16V OPC (F08, F48) (118kW/160PS)
    • ASTRA G Universālis (T98)
      • 2.0 16V (F35) (100kW/136PS)
    • ASTRA G Sedans (T98)
      • 2.0 16V (F69) (100kW/136PS)