DELPHI Ignition Coil GN10211-12B1
Compatible with ALFA ROMEO 155 (167_) , ALFA ROMEO 164 (164_) , FIAT TIPO (160_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10211-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759457573
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Ensures optimal spark plug voltage
  • Contributes to smooth engine running
  • Helps maintain fuel efficiency
  • Built with durable materials for longevity
  • Replaces original equipment ignition coil
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
+0.5
Resistance [kOhm]
11,1
  • ALFA ROMEO
    • 155 (167_)
      • 1.7 T.S. (167.A4D, 167.A4H) (85kW/115PS)
      • 1.8 T.S. (167.A4C, 167.A) (77kW/105PS)
      • 1.8 T.S. Sport (167.A4A, 167.A4C, 167.A4E) (93kW/127PS)
      • 1.8 T.S. (167A4) (95kW/129PS)
      • 2.0 T.S. (167.A2A, 167.A2D) (104kW/141PS)
      • 1.7 T.S. (167.A4G) (83kW/113PS)
    • 164 (164_)
      • 2.0 Twin Spark (164.H3) (106kW/144PS)
      • 1.7 i.e. 16V (930.A1) (95kW/129PS)
      • 1.6 i.e. (930.A2) (76kW/103PS)
      • 1.7 i.e. 16V (930.B1) (95kW/129PS)
  • FIAT
    • TIPO (160_)
      • 1.4 i.e. (160.AP, 160.AD, 160.EA) (51kW/70PS)
      • 1.6 i.e. (160.A1, 160.EC, 160.EB) (55kW/75PS)
    • TEMPRA (159_)
      • 1.4 i.e. (159.AC, 159.AX) (51kW/69PS)
      • 1.6 i.e. (159.AS, 159.AT) (55kW/75PS)
    • TEMPRA S.W. (159_)
      • 1.6 i.e. (159.AE) (57kW/78PS)
      • 1.6 (159AE) (57kW/77PS)
    • FIORINO Furgons/minivens (146_)
      • 75 i.e. 1.6 (55kW/75PS)
      • 70 i.e. 1.4 (49kW/67PS)
    • BRAVA (182_)
      • 1.4 (182.BG) (55kW/75PS)
      • 1.4 12 V (182.BA) (59kW/80PS)
      • 1.2 16V 80 (60kW/82PS)
      • 1.2 16V 80 (59kW/80PS)
    • BRAVO I (182_)
      • 1.4 (182.AG) (55kW/75PS)
      • 1.4 (182.AA) (59kW/80PS)
      • 1.2 16V 80 (60kW/82PS)
      • 1.2 16V 80 (59kW/80PS)
    • SCUDO Autobuss (220_)
      • 1.6 (58kW/79PS)
    • MAREA (185_)
      • 1.4 80 12V (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (60kW/82PS)
    • MAREA Weekend (185_)
      • 1.4 80 12V (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (60kW/82PS)
    • CROMA (154_)
      • 2000 16V (101kW/137PS)
    • PUNTO (176_)
      • 1.4 GT Turbo (176AS_) (96kW/131PS)
    • SCUDO Furgons (220_)
      • 1.6 (58kW/79PS)
    • PUNTO (188_)
      • 1.2 16V 80 (188.233, .235, .253, .255, .333, .353, .639,... (59kW/80PS)
    • FIORINO Pick up (146_)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.4 (49kW/67PS)