Ignition Coil DELPHI GN10191-12B1
Ensures efficient combustion and optimal engine performance. A direct fit for seamless installation.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN GN10191-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759460061
  • High-quality ignition coil from DELPHI
  • Part number: GN10191-12B1
  • Ensures strong spark for efficient combustion
  • Contributes to optimal engine performance
  • Designed for direct fit and easy installation
  • Reliable and durable construction
  • Meets stringent quality standards
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [kOhm]
1:3
  • MITSUBISHI
    • GALANT IV (A16_)
      • 2.0 GLS (A163) (75kW/102PS)
      • 2.0 Turbo ECi (A164) (125kW/170PS)
    • GALANT V (E1_A)
      • 2.0 GLS (E15A) (66kW/90PS)
      • 2.0 Turbo ECi (E15A) (110kW/150PS)
    • GALANT VI (E3_A)
      • 2.0 4WD (E33A, E38A, E39A) (80kW/109PS)
      • 2.0 (E39A, E38A, E33A) (80kW/109PS)
    • SAPPORO III (E16A)
      • 2.4 (E16A) (91kW/124PS)
    • COLT IV (CA_A)
      • 1.6 GLXi 16V (CA4A) (83kW/113PS)
      • 1.6 (CA4A) (66kW/90PS)
      • 1.6 4WD (CC4A) (84kW/114PS)
    • GALANT VII Sedans (E5_A, E7_A, E8_A)
      • 2.0 GLSI (E55A) (101kW/137PS)
      • 2.0 GLSI 4WD (E75A) (101kW/137PS)
    • LANCER V Station Wagon (CB_W, CD_W)
      • 1.6 16V (CB4W) (83kW/113PS)
      • 1.6 16V 4WD (CD4W) (83kW/113PS)
    • CARISMA (DA_)
      • 1.6 (DA1A) (66kW/90PS)
      • 1.8 (DA2A) (85kW/116PS)
      • 1.6 (DA1A) (73kW/99PS)
      • 1.8 16V GDI (DA2A) (92kW/125PS)
      • 1.6 (DA1A) (70kW/95PS)
      • 1.6 (DA1A) (76kW/103PS)
    • COLT V (CJ_, CP_)
      • 1600 GLX (CJ4A) (66kW/90PS)
      • 1300 (CJ1A) (60kW/82PS)
      • 1600 (CJ4A) (76kW/103PS)
    • CARISMA Sedans (DA_)
      • 1.6 (DA1A) (66kW/90PS)
      • 1.8 (DA2A) (85kW/115PS)
      • 1.6 (DA1A) (73kW/99PS)
      • 1.6 (DA1A) (70kW/95PS)
      • 1.6 (DA1A) (76kW/103PS)
    • GALANT VIII (EA_)
      • 2.0 (EA2A) (100kW/136PS)
      • 2.0 (EA2A) (98kW/133PS)
    • GALANT VIII Universālis (EA_, EC_)
      • 2.0 (EA2W) (100kW/136PS)
      • 2.0 (EA2W) (98kW/133PS)
    • SPACE STAR Lielas ietilpības automobilis (DG_A)
      • 1.8 GDI (DG5A) (90kW/122PS)
      • 1.8 GDI (DG5A) (87kW/118PS)
      • 1.8 MPI (DG5A) (82kW/112PS)
    • PAJERO PININ I (H6_W, H7_W)
      • 1.8 GDI (H66W, H76W) (88kW/120PS)
      • 1.8 (H76W, H66W) (84kW/114PS)
    • SPACE RUNNER (N6_W, N7_W)
      • 2.0 (N63W) (100kW/136PS)
      • 2.0 (N63W) (98kW/133PS)
    • LANCER VI (CJ_, CP_)
      • 1.6 16V (CK4A) (66kW/90PS)
    • SPACE WAGON (N9_W, N8_W)
      • 2.0 (98kW/133PS)
      • 2.0 (N83W) (80kW/109PS)
    • OUTLANDER I (CU_W)
      • 2.4 4WD (CU5W) (118kW/160PS)
      • 2.0 Turbo-R 4WD (CU2W) (177kW/241PS)
      • 2.4 4WD (CU5W) (119kW/162PS)
    • LANCER VII (CS_A, CT_A)
      • 1.6 (CS3A) (72kW/98PS)
      • 2.0 (CS9A) (99kW/135PS)