DELPHI Ignition Coil GN10068-12B1
Compatible with ROVER 600 I (RH) , HONDA CRX III (EH, EG) , HONDA PRELUDE IV (BB_) Show more info
DELPHI ignition coil designed to ensure optimal engine performance and reliable starting.
inc. VAT 21%
In stock 18
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10068-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759655597
  • High-quality ignition coil from DELPHI
  • Part number: GN10068-12B1
  • Ensures reliable spark delivery
  • Contributes to optimal engine performance
  • Designed for durability and consistent operation
  • Helps prevent engine misfires and rough idling
Color
black/white
Number of pin contacts
2
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,8
Resistance [kOhm]
1:6
  • ROVER
    • 600 I (RH)
      • 620 Si (96kW/131PS)
      • 623 Si (116kW/158PS)
    • 400 II Hečbeka virsbūve (RT)
      • 416 Si (83kW/113PS)
      • 416 Si (85kW/116PS)
    • 400 II (RT)
      • 416 Si (83kW/113PS)
      • 416 Si (85kW/116PS)
  • HONDA
    • CRX III (EH, EG)
      • 1.6 ESi (EH6) (92kW/125PS)
      • 1.6 i VTi (EG2) (118kW/160PS)
    • PRELUDE IV (BB_)
      • 2.0 i 16V (BB3) (98kW/133PS)
      • 2.3 i 16V (BB2) (118kW/160PS)
      • 2.2 i 16V Vtec (BB1) (136kW/185PS)
    • ACCORD IV (CB)
      • 2.0 16V (CB3) (81kW/110PS)
      • 2.0 i 16V (CB3) (98kW/133PS)
      • 2.2 i 16V Automatik (CB7) (108kW/147PS)
      • 2.2 i 16V (CB7) (110kW/150PS)
    • ACCORD IV Coupe (CB, CC)
      • 2.0 i 16V (CC1) (98kW/133PS)
    • ACCORD IV Aerodeck (CB)
      • 2.2 i 16V (CB8) (108kW/147PS)
      • 2.2 i 16V (CB8) (110kW/150PS)
      • 2.0 i 16V (CC9) (98kW/133PS)
    • CIVIC V Hatchback (EG, EH)
      • 1.5 i 16V (EG4) (69kW/94PS)
      • 1.6 16V Vtec (EG5, EH3) (92kW/125PS)
      • 1.6 VTi 16V (EG6) (118kW/160PS)
      • 1.5 i 16V (EG4) (66kW/90PS)
    • CIVIC V Sedans (EG, EH)
      • 1.5 i 16V (EG8) (69kW/94PS)
      • 1.6 16V Vtec (EH9, EH5) (92kW/125PS)
      • 1.6 VTi (EG9) (118kW/160PS)
      • 1.5 (66kW/90PS)
    • ACCORD V (CC, CD)
      • 2.0 i (CD4) (85kW/116PS)
      • 2.0 i S (CD4) (96kW/131PS)
      • 2.3 i SR (CD6) (116kW/158PS)
    • CIVIC VI Fastback (MA, MB)
      • 1.6 i (MB1) (83kW/113PS)
      • 1.6 i Vtec (MB1) (93kW/126PS)
      • 1.5 i Vtec-E (MA9) (66kW/90PS)
      • 1.4 i (MA8, MB2) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (MB4) (85kW/116PS)
      • 1.8 16V (MB6) (124kW/169PS)
    • CIVIC V Coupe (EJ)
      • 1.6 i Vtec (EJ1) (92kW/125PS)
      • 1.5 i LSi (EJ2) (74kW/101PS)
    • ACCORD V Coupe (CD)
      • 2.2 i ES (CD7) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CD9) (100kW/136PS)
    • ACCORD V Aerodeck (CE)
      • 2.0 i LS 16V (CE2) (100kW/136PS)
      • 2.2 i ES (CE1) (110kW/150PS)
    • SHUTTLE (RA)
      • 2.2 16V (RA1) (110kW/150PS)
      • 2.3 16V (RA3, RA5) (110kW/150PS)
    • CIVIC VI Hatchback (EJ, EK)
      • 1.4 i (EJ9) (55kW/75PS)
      • 1.4 i S (EJ9) (66kW/90PS)
      • 1.5 i (EK3) (84kW/114PS)
      • 1.6 VTi (EK4) (118kW/160PS)
    • CIVIC VI Sedans (EJ, EK, SO)
      • 1.4 i (EJ9) (66kW/90PS)
      • 1.5 i (EK3) (84kW/114PS)
      • 1.6 VTi (EK4, SO4) (118kW/160PS)
      • 1.6 i Vtec (EK1, SO4) (92kW/125PS)
    • CIVIC IV Shuttle (EE, EF)
      • 1.5 i 16V (EE2) (69kW/94PS)
    • PRELUDE V (BB_)
      • 2.0 16V (BB9) (98kW/133PS)
      • 2.2 16V (BB6, BB8) (136kW/185PS)
      • 2.2 16V (BB6, BB8) (147kW/200PS)
    • CR-V I (RD)
      • 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) (94kW/128PS)
      • 2.0 16V 4WD (RD1, RD3) (108kW/147PS)
    • CIVIC VI Aerodeck (MB, MC)
      • 1.8 16V (MC2) (124kW/169PS)
    • ACCORD VI (CK, CG, CH, CF, CL)
      • 2.2 Type-R (CH1) (156kW/212PS)
      • 2.3 (CL3, S86) (113kW/154PS)
    • INTEGRA Coupe (DC)
      • 1.8 Type-R (DC2) (140kW/190PS)
    • HR-V (GH_)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (77kW/105PS)
      • 1.6 16V 4WD (GH2, GH4) (91kW/124PS)
      • 1.6 16V (GH1, GH3) (77kW/105PS)
    • LOGO (GA)
      • 1.3 (GA3) (48kW/65PS)
    • CIVIC VI Coupe (EJ, EM1)
      • 1.6 i Vtec (EM1) (92kW/125PS)
      • 1.6 i (EJ6) (77kW/105PS)
      • 1.6 i Vtec (EM1) (118kW/160PS)
    • CIVIC IV Hatchback (EC, ED, EE, EF)
      • 1.5 i 16V (ED6) (66kW/90PS)
    • CIVIC IV Sedans (ED, EF)
      • 1.5 i 16V (ED3) (66kW/90PS)
  • SAAB
    • 9-5 (YS3E)
      • 2.0 t (110kW/150PS)