DELPHI Ignition Coil GN10016-12B1
Compatible with BMW 3 (E36) , BMW 3 Coupe (E36) , BMW 3 Kabriolets (E36) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 12
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN GN10016-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759522301
  • Direct fit replacement for original equipment
  • Ensures strong and consistent spark delivery
  • Improves engine performance and fuel efficiency
  • Built with high-quality materials for durability
  • Helps resolve engine misfires and rough idling
  • Designed to meet or exceed OEM specifications
Color
black
Number of pin contacts
3
Voltage [V]
1/2"
Resistance [Ohm]
0,4
  • BMW
    • 3 (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • M3 3.2 (236kW/321PS)
    • 3 Coupe (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • M3 3.2 (236kW/321PS)
    • 3 Kabriolets (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • M3 3.2 (236kW/321PS)
    • 7 (E38)
      • 750 i, iL (240kW/326PS)
      • 740 i, iL (210kW/286PS)
      • 728 i, iL (142kW/193PS)
      • 735 i, iL (173kW/235PS)
    • 3 Touring (E36)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
    • 5 (E39)
      • 520 i (110kW/150PS)
      • 523 i (125kW/170PS)
      • 528 i (142kW/193PS)
      • 540 i (210kW/286PS)
      • 535 i (173kW/235PS)
      • M5 (294kW/400PS)
      • 535 i (180kW/245PS)
      • 520 i (100kW/136PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 530 i (170kW/231PS)
    • 5 Touring (E39)
      • 520 i (110kW/150PS)
      • 523 i (125kW/170PS)
      • 540 i (210kW/286PS)
      • 528 i (142kW/193PS)
      • 520 i (100kW/136PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 530 i (170kW/231PS)
    • Z3 Roadster (E36)
      • 2.8 i (142kW/193PS)
      • M 3.2 (236kW/321PS)
      • 2.0 i (110kW/150PS)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
      • 2.2 i (125kW/170PS)
    • 3 Compact (E36)
      • 323 ti (125kW/170PS)
    • Z3 Coupe (E36)
      • 2.8 i (142kW/193PS)
      • M (236kW/321PS)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
    • 3 (E46)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 xi (141kW/192PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 328 Ci (142kW/193PS)
      • 320 Ci (110kW/150PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 xi (141kW/192PS)
    • Z8 Roadster (E52)
      • 4.9 (294kW/400PS)
    • X5 (E53)
      • 4.4 i (210kW/286PS)
      • 4.6 is (255kW/347PS)
      • 3.0 i (170kW/231PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
    • 3 Compact (E46)
      • 325 ti (141kW/192PS)