DELPHI FE10061-12B1 Fuel Pump
Compatible with MERCEDES-BENZ A-CLASS (W169) , MERCEDES-BENZ B-CLASS Sports Tourer (W245) ,
inc. VAT 21%
In stock 7
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN FE10061-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759398456
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures consistent fuel pressure
  • Reliable fuel delivery
  • Contributes to optimal engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Meets or exceeds OEM specifications
Fuel type
Gasoline
without gasket
  • MERCEDES-BENZ
    • A-CLASS (W169)
      • A 170 (169.032, 169.332) (85kW/116PS)
      • A 200 (169.033, 169.333) (100kW/136PS)
      • A 200 TURBO (169.034, 169.334) (142kW/193PS)
    • B-CLASS Sports Tourer (W245)
      • B 170 (245.232) (85kW/116PS)
      • B 200 (245.233) (100kW/136PS)
      • B 200 TURBO (245.234) (142kW/193PS)
      • B 150 (245.231) (70kW/95PS)
      • B 170 NGT (245.233) (85kW/116PS)