DELPHI Fuel Pump FE0501-12B1
inc. VAT 21%
In stock 5
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN FE0501-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759480892
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures consistent fuel pressure
  • Manufactured with high-quality components
  • Designed for durability and long service life
  • Contributes to optimal engine performance
  • Supports fuel efficiency
Operating mode
electric
Fuel type
Gasoline
Additional article/Additional info 2
without pressure sensor
Additional article/Additional information
without gasket
  • OPEL
    • AGILA A (H00)
      • 1.0 12V (F68) (43kW/58PS)
      • 1.2 16V (F68) (55kW/75PS)
      • 1.0 (F68) (44kW/60PS)
      • 1.2 16V Twinport (F68) (59kW/80PS)
    • ZAFIRA A Lielas ietilpības automobilis (T98)
      • 1.6 CNG (F75) (71kW/97PS)
    • ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05)
      • 1.6 CNG (M75) (69kW/94PS)
  • SUZUKI
    • WAGON R+ (MA)
      • 1.3 (RB413) (56kW/76PS)
      • 1.3 4WD (RB413) (56kW/76PS)
      • 1.3 (RB413) (69kW/94PS)
      • 1.3 4WD (RB413) (69kW/94PS)