DELPHI Lambda zonde ES21214-12B1
High-quality Lambda zonde from DELPHI. Ensures optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 16
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ES21214-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759576892
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures accurate air-fuel ratio monitoring
  • Contributes to optimal engine performance
  • Helps improve fuel economy
  • Reduces harmful exhaust emissions
  • Manufactured by DELPHI for reliability
  • Part code: ES21214-12B1
Cable length [mm]
435
Oxygen sensor
Planar type lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • RENAULT
    • CLIO IV (BH_)
      • 1.2 16V (54kW/73PS)
      • 1.2 16V (BHA1, BHAK, BHMG, BHMK) (55kW/75PS)
    • CLIO IV Grandtour (KH_)
      • 1.2 16V (54kW/73PS)
    • ESPACE V (JR_)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (165kW/225PS)
    • TALISMAN (LP_)
      • 1.6 TCe 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (LPM1) (165kW/224PS)
    • MEGANE IV Hečbeka virsbūve (B9A/M/N_)
      • 1.6 TCe 205 (B9MV) (151kW/205PS)
      • 1.6 TCe 165 (121kW/165PS)
      • 1.8 RS TCe 280 (B9M6) (205kW/279PS)
      • 1.8 RS 300 (B9M8) (221kW/300PS)
    • TALISMAN Grandtour (KP_)
      • 1.6 TCe 150 (110kW/150PS)
      • 1.6 TCe 200 (147kW/200PS)
      • 1.8 TCe 225 (KPM1) (165kW/224PS)
    • LOGAN/STEPWAY II (L8_)
      • 1.6 (83kW/113PS)
  • DACIA
    • LOGAN II
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
    • LOGAN MCV II
      • 1.2 (54kW/73PS)
    • SANDERO II
      • 1.2 (54kW/73PS)
    • DOKKER Lielas ietilpības automobilis (KE_)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (80kW/109PS)
    • DOKKER Furgons/minivens
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
  • ALPINE
    • A110 II
      • 1.8 (185kW/252PS)
  • LADA
    • XRAY (GAB_)
      • 1.6 Cross (GAB44) (83kW/113PS)