DELPHI Lambda zonde ES21101-12B1
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ES21101-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759575765
  • Brand: DELPHI
  • Part Code: ES21101-12B1
  • Type: Lambda zonde
  • Ensures accurate air-fuel mixture control
  • Contributes to improved fuel efficiency
  • Helps reduce exhaust emissions
  • Designed for reliable and long-lasting performance
  • Direct fit for compatible applications
Cable length [mm]
1242
Oxygen sensor
Wideband lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • SEAT
    • LEON ST (5F8)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI 4Drive (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI 4Drive (135kW/184PS)
    • LEON (5F1)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
    • LEON SC (5F5)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
  • VW
    • GOLF VII Variant (BA5, BV5)
      • 2.0 TDI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 GTD (135kW/184PS)
    • GOLF VII (5G1, BQ1, BE1, BE2)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 GTD (135kW/184PS)
    • GOLF SPORTSVAN VII (AM1, AN1)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
    • XL1 (6Z1)
      • 0.8 TDI E-Hybrid (51kW/69PS)
    • GOLF ALLTRACK VII Variant (BA5, BV5)
      • 2.0 TDI 4motion (135kW/184PS)
      • 1.8 TSI 4motion (132kW/180PS)
  • AUDI
    • A3 (8V1, 8VK)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI quattro (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • A3 Sportback (8VA, 8VF)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • A3 Limousine (8VS, 8VM)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
    • A3 Kabriolets (8V7, 8VE)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • TT (FV3, FVP)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
    • TT Roadster (FV9, FVR)
      • 2.0 TDI (135kW/184PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA III (5E3, NL3, NR3)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI RS (135kW/184PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI / TDI RS 4x4 (135kW/184PS)
    • OCTAVIA III Combi (5E5, 5E6)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI RS (135kW/184PS)