DELPHI Lambda zonde ES20151-12B1
Compatible with FORD GALAXY I (WGR) , FORD FIESTA IV (JA_, JB_) , FORD KA (RB_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ES20151-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759387825
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures accurate air-fuel ratio monitoring
  • Contributes to reduced emissions
  • Optimizes fuel efficiency
  • Durable construction for longevity
  • From a trusted brand in automotive components
Cable length [mm]
390
with heating
  • FORD
    • GALAXY I (WGR)
      • 2.0 i (85kW/116PS)
      • 2.3 16V (107kW/146PS)
      • 2.3 16V (103kW/140PS)
    • FIESTA IV (JA_, JB_)
      • 1.3 i (44kW/60PS)
      • 1.6 16V Sport (76kW/103PS)
    • KA (RB_)
      • 1.3 i (37kW/50PS)
      • 1.3 i (44kW/60PS)
      • 1.3 i (36kW/49PS)
    • MONDEO II (BAP)
      • 1.6 i (66kW/90PS)
      • 1.8 i (85kW/115PS)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO II Sedans (BFP)
      • 1.6 i (66kW/90PS)
      • 1.8 i (85kW/115PS)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • MONDEO II Turnier (BNP)
      • 1.6 i (66kW/90PS)
      • 1.8 i (85kW/115PS)
      • 2.0 i (96kW/131PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 24V (125kW/170PS)
    • COUGAR (EC_)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • 2.5 ST 200 (151kW/205PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
    • FOCUS I (DAW, DBW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • ST170 (127kW/173PS)
      • RS (158kW/215PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (75kW/102PS)
      • 1.8 16V BiFuel (85kW/115PS)
    • FOCUS I Sedans (DFW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
    • FOCUS I Turnier (DNW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • ST170 (127kW/173PS)
      • 1.8 BiFuel (82kW/111PS)
    • MONDEO III Sedans (B4Y)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • ST220 (166kW/226PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
      • 2.5 V6 (125kW/170PS)
    • MONDEO III (B5Y)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • ST220 (166kW/226PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
    • MONDEO III Turnier (BWY)
      • 1.8 16V (81kW/110PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (107kW/146PS)
      • 2.5 V6 24V (125kW/170PS)
      • ST220 (166kW/226PS)
      • 1.8 SCi (96kW/130PS)
      • 3.0 V6 24V (150kW/204PS)
    • PUMA (EC_)
      • 1.6 16V (76kW/103PS)
    • TOURNEO CONNECT
      • 1.8 16V (85kW/116PS)
    • TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_)
      • 1.8 16V (85kW/116PS)
    • FOCUS I Furgons/Universālis (DNW)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.8 (85kW/116PS)
    • GALAXY MK I VAN (WGR)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.3 (107kW/145PS)
  • JAGUAR
    • S-TYPE II (X200)
      • 3.0 V6 (175kW/238PS)
      • 4.0 V8 (203kW/276PS)