DELPHI Lambda zonde ES20029-12B1
High-quality Lambda zonde from DELPHI, designed for optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN ES20029-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759387719
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures accurate air-fuel mixture control
  • Contributes to improved fuel efficiency
  • Helps reduce harmful exhaust emissions
  • Durable construction for long service life
  • Manufactured by DELPHI
  • Part number: ES20029-12B1
  • Optimizes engine performance
Cable length [mm]
325
Oxygen sensor
Planar type lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • MITSUBISHI
    • COLT III (C5_A)
      • 1.3 (C51A) (51kW/70PS)
      • 1.3 12V (C51A) (55kW/75PS)
    • LANCER IV Hečbeka virsbūve (C6_A, C7_A)
      • 1.3 12V (C61A) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (C76A, C66A) (83kW/113PS)
      • 1.8 GTi 16V (C69A) (103kW/140PS)
    • COLT IV (CA_A)
      • 1.3 GLi 12V (CA1A) (55kW/75PS)
      • 1.6 GLXi 16V (CA4A) (83kW/113PS)
      • 1.8 GTi 16V (CA5A) (103kW/140PS)
      • 1.6 (CA4A) (66kW/90PS)
      • 1.6 4WD (CC4A) (84kW/114PS)
    • SPACE RUNNER Lielas ietilpības automobilis (N1_W, N2_W)
      • 1.8 (N11W) (90kW/122PS)
      • 1.8 4WD (N21W) (90kW/122PS)
      • 1.8 (N11W) (85kW/116PS)
      • 1.8 4WD (N21W) (85kW/116PS)
    • SPACE WAGON (N3_W, N4_W)
      • 2.0 4WD (N43W) (98kW/133PS)
    • GALANT VII Sedans (E5_A, E7_A, E8_A)
      • 1.8 GLSI (E52A) (93kW/126PS)
      • 2.0 GLSI (E55A) (101kW/137PS)
      • 2.0 GLSI 4WD (E75A) (101kW/137PS)
      • 1.8 (E52A) (85kW/116PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • GALANT VII (E5_A, E7_A, E8_A)
      • 1.8 GLSI (E52A) (93kW/126PS)
      • 1.8 (E52A) (85kW/116PS)
    • LANCER V (CB_A, CD_A, CE_A)
      • 1.3 (CB1A) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (CB4A) (83kW/113PS)
      • 1.6 (CB4A) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V 4WD (CD4A) (83kW/113PS)
      • 1.8 16V (CB5A) (103kW/140PS)
    • LANCER V Station Wagon (CB_W, CD_W)
      • 1.6 16V (CB4W) (83kW/113PS)
      • 1.6 16V 4WD (CD4W) (83kW/113PS)
    • ECLIPSE II (D3_A)
      • 2000 GS 16V (D32A) (107kW/146PS)
      • 2000 GT 16V (157kW/214PS)
    • LANCER VI (CJ_, CP_)
      • 1.3 12V (CK1A) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (CK4A) (66kW/90PS)
    • GALANT VI (E3_A)
      • 2.0 GTI 16V 4x4 (E38A, E39A, E33A) (106kW/144PS)
    • GALANT VIII (EA_)
      • 2.0 (EA2A) (100kW/136PS)
    • GALANT VIII Universālis (EA_, EC_)
      • 2.0 (EA2W) (100kW/136PS)
    • SPACE WAGON (N9_W, N8_W)
      • 2.4 GDI (N84W) (110kW/150PS)
      • 2.4 GDI 4WD (N94W) (110kW/150PS)
      • 2.4 GDI (N84W) (108kW/147PS)
      • 2.0 (98kW/133PS)
      • 2.0 (N83W) (80kW/109PS)
    • SPACE STAR Lielas ietilpības automobilis (DG_A)
      • 1.3 16V (DG1A) (63kW/86PS)
      • 1.3 16V (DG1A) (61kW/83PS)
      • 1.3 16V (DG1A) (60kW/82PS)
    • SPACE RUNNER (N6_W, N7_W)
      • 2.4 GDI (N64W) (110kW/150PS)
      • 2.0 (N63W) (100kW/136PS)
      • 2.0 (N63W) (98kW/133PS)
      • 2.4 GDI (N64W) (108kW/147PS)
  • PROTON
    • PERSONA 400 (C9_S)
      • 415 GLi/GLSi (66kW/90PS)
    • PERSONA 300 (C9_M)
      • 315 GLSi (64kW/87PS)
    • WIRA
      • 1.5 (64kW/86PS)
      • 1.3 (C96) (55kW/74PS)
    • WIRA Hečbeka virsbūve (C9_L)
      • 1.3 (55kW/74PS)
      • 1.5 (64kW/86PS)
    • SATRIA (C9_M)
      • 1.5 (C97M) (64kW/86PS)
    • GEN 2 (CM_)
      • 1.3 (CM3L) (70kW/95PS)
      • 1.6 (CM6L) (82kW/110PS)
    • JUMBUCK Pick-up
      • 1.5 (C97PN) (64kW/86PS)
    • PERSONA 400 Hečbeka virsbūve (C9_C, C9_S)
      • 1.8 (99kW/135PS)