DELPHI Lambda zonde ES11104-12B1
Compatible with VW GOLF VI (5K1) , VW SHARAN (7N1, 7N2) , SEAT ALHAMBRA (710, 711) Show more info
High-quality Lambda zonde from DELPHI, designed for optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ES11104-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759511695
  • Direct fit for specified applications
  • Ensures accurate air-fuel mixture control
  • Improves fuel efficiency
  • Reduces harmful emissions
  • Enhances overall engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Reliable operation under various conditions
  • Manufactured by DELPHI
Cable length [mm]
1015
Oxygen sensor
Planar type lambda sensor
Oxygen sensor
with heating
  • VW
    • GOLF VI (5K1)
      • 2.0 R 4motion (188kW/256PS)
      • 2.0 R 4motion (195kW/265PS)
      • 2.0 GTi (147kW/200PS)
      • 2.0 GTi (173kW/235PS)
      • 2.0 R 4motion (199kW/270PS)
    • SHARAN (7N1, 7N2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • JETTA IV (162, 163, AV3, AV2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • BEETLE (5C1, 5C2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 FSI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 GTI (147kW/200PS)
    • TOURAN (1T1, 1T2)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
    • PASSAT B6 (3C2)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 1.8 TSI (112kW/152PS)
    • JETTA III (1K2)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • PASSAT B6 Variant (3C5)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 1.8 TSI (112kW/152PS)
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
    • EOS (1F7, 1F8)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • TIGUAN (5N_)
      • 2.0 TFSI 4motion (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI 4motion (125kW/170PS)
    • PASSAT CC B6 (357)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • SCIROCCO III (137, 138)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • TOUAREG (7P5, 7P6)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
      • 3.0 V6 TSI Hybrid (279kW/379PS)
    • BEETLE Kabriolets (5C7, 5C8)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.5 (125kW/170PS)
    • SHARAN VAN (7N1, 7N2)
      • 2.0 TSI (147kW/200PS)
    • TOURAN VAN (1T1, 1T2)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
  • SEAT
    • ALHAMBRA (710, 711)
      • 2.0 TSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
    • ALTEA (5P1)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • TOLEDO III (5P2)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • LEON (1P1)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • EXEO (3R2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • EXEO ST (3R5)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
  • AUDI
    • TT (8J3)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 2.0 TTS quattro (200kW/272PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TTS quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
    • TT Roadster (8J9)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 3.2 V6 quattro (184kW/250PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • R8 (422, 423)
      • 5.2 FSI quattro (412kW/560PS)
      • 5.2 FSI quattro (404kW/550PS)
      • 4.2 FSI quattro (309kW/420PS)
      • 5.2 FSI quattro (386kW/525PS)
      • 4.2 FSI quattro (316kW/430PS)
      • 5.2 FSI quattro (419kW/570PS)
    • R8 Spyder (427, 429)
      • 5.2 FSI (419kW/570PS)
      • 5.2 FSI (404kW/550PS)
    • A3 (8P1)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • S3 quattro (195kW/265PS)
      • S3 quattro (188kW/256PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
    • A6 C6 (4F2)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • RS6 quattro (426kW/580PS)
    • A6 C6 Avant (4F5)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • RS6 quattro (426kW/580PS)
    • A4 B7 Kabriolets (8HE)
      • 2.0 TFSI 16V (147kW/200PS)
    • A3 Kabriolets (8P7)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.8 TSI 4x4 (112kW/152PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 FSI 4x4 (110kW/150PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 1.8 TSI 4x4 (118kW/160PS)
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
    • SUPERB II (3T4)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)