DELPHI EG10589-12B1 Exhaust Gas Recirculation Valve
inc. VAT 21%
In stock 17
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN EG10589-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759573884
  • Direct replacement for original equipment
  • Helps reduce NOx emissions
  • Improves fuel efficiency
  • Ensures proper engine performance
  • Manufactured by DELPHI
  • Part code: EG10589-12B1
  • Designed for reliable operation
  • Meets stringent quality standards
Voltage [V]
1/2"
Operating mode
electric
Number of pin contacts
5
Additional article/Additional information
with exhaust gas recirculation system cooler
  • AUDI
    • A1 (8X1, 8XK)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
    • A1 Sportback (8XA, 8XF)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
  • SKODA
    • ROOMSTER Praktik (5J)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
    • FABIA II (542)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (55kW/75PS)
    • FABIA II Combi (545)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (55kW/75PS)
    • ROOMSTER (5J7)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
    • RAPID Spaceback (NH1)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
    • RAPID (NH3, NK3, NK6)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
    • FABIA II Praktik (545)
      • TDI (55kW/75PS)
  • VW
    • POLO V (6R1, 6C1)
      • 1.6 TDI (55kW/75PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
  • SEAT
    • IBIZA IV (6J5, 6P1)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
    • IBIZA IV SC (6J1, 6P5)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
    • IBIZA IV ST (6J8, 6P8)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
    • TOLEDO IV (KG3)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)