DELPHI EG10399-12B1 Exhaust Gas Recirculation Valve
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN EG10399-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759985328
  • Direct replacement for original equipment EGR valve
  • Helps reduce harmful NOx emissions
  • Contributes to improved fuel efficiency
  • Ensures proper engine combustion temperatures
  • Designed for reliable and long-lasting performance
  • Meets or exceeds OEM specifications
  • Manufactured by DELPHI, a trusted name in automotive parts
  • FIAT
    • GRANDE PUNTO (199_)
      • 1.9 D Multijet (85kW/116PS)
      • 1.9 D Multijet (88kW/120PS)
      • 1.9 D Multijet (96kW/130PS)
    • DUCATO Autobuss (250_)
      • 130 Multijet 2,3 D (96kW/131PS)
      • 100 Multijet 2,2 D (74kW/100PS)
      • 120 Multijet 2,3 D (88kW/120PS)
    • CROMA (194_)
      • 1.9 D Multijet (194AXB1B) (88kW/120PS)
      • 1.9 D Multijet (85kW/115PS)
    • SEDICI (189_)
      • 1.9 D Multijet 4x4 (88kW/120PS)
      • 1.9 D Multijet (88kW/120PS)
    • DUCATO Furgons (250_)
    • DUCATO Platforma/Šasija (250_)
      • 110 Multijet 2,3 D (82kW/111PS)
    • CROMA Furgons/Universālis (194_)
      • 1.9 MJTD (194AXB1B) (88kW/120PS)
  • PEUGEOT
    • BOXER Autobuss
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
    • BOXER Furgons
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
    • BOXER Platforma/Šasija
      • 2.2 HDi 110 (81kW/110PS)
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
  • FORD
    • TRANSIT Furgons (FA_ _)
      • 2.2 TDCi RWD (114kW/155PS)
      • 2.2 TDCi (81kW/110PS)
      • 2.2 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.4 TDCi RWD (85kW/115PS)
      • 2.4 TDCi RWD (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (63kW/85PS)
      • 2.4 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 3.2 TDCi RWD (147kW/200PS)
      • 2.4 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (85kW/115PS)
    • TRANSIT TOURNEO Autobuss
      • 2.2 TDCi (81kW/110PS)
      • 2.2 TDCi (96kW/131PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (85kW/115PS)
    • TRANSIT Autobuss (FD_ _, FB_ _, FS_ _, FZ_ _, FC_ _)
      • 2.4 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.4 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (63kW/85PS)
      • 2.2 TDCi (81kW/110PS)
      • 2.2 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.4 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.4 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 3.2 TDCi (147kW/200PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.2 TDCi RWD (100kW/135PS)
    • TRANSIT Platforma/Šasija (FM_ _, FN_ _, FF_ _)
      • 2.2 TDCi (81kW/110PS)
      • 2.2 TDCi (63kW/85PS)
      • 2.2 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.4 TDCi RWD (74kW/100PS)
      • 2.4 TDCi RWD (85kW/115PS)
      • 2.4 TDCi RWD (103kW/140PS)
      • 3.2 TDCi RWD (147kW/200PS)
      • 2.4 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.2 TDCi (85kW/115PS)
  • CITROËN
    • JUMPER II Furgons
      • 2.2 HDi 130 (96kW/130PS)
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
    • JUMPER II Platforma/Šasija
      • 2.2 HDi 130 (96kW/130PS)
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
    • JUMPER II Autobuss
      • 2.2 HDi 100 (74kW/101PS)
      • 2.2 HDi 120 (88kW/120PS)
  • LAND ROVER
    • DEFENDER Station Wagon (L316, L315)
      • 2.2 Td4 4x4 (L316) (90kW/122PS)
      • 2.4 Td4 4x4 (L316) (90kW/122PS)
      • 2.2 Td4 4x4 (L316) (110kW/150PS)
    • DEFENDER Cabrio (L316)
      • 2.2 Td4 4x4 (L317) (90kW/122PS)
      • 2.4 Td4 4x4 (L317) (90kW/122PS)
    • DEFENDER Pick Up (L316)
    • DEFENDER Platforma/Šasija (L316)
      • 2.4 TD4 4x4 (90kW/122PS)