DELPHI EG10396-12B1 Exhaust Gas Recirculation Valve
inc. VAT 21%
In stock 9
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN EG10396-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759437308
  • Direct replacement for original equipment EGR valve
  • Helps reduce harmful NOx emissions
  • Improves fuel efficiency by lowering combustion temperatures
  • Ensures compliance with emission regulations
  • Manufactured by DELPHI for reliable performance
  • Durable construction for long service life
  • Restores proper engine performance and idling
  • PEUGEOT
    • 508 I (8D_)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
    • 508 SW I (8E_)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
    • EXPERT TEPEE (VF3X_)
      • 2.0 HDi 120 4x4 (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi 120 (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi 140 (100kW/136PS)
    • 307 (3A/C)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
    • 407 (6D_)
      • 2.0 HDi 135 (6DRHRH, 6DRHRE, 6DRHRG, 6DRHRJ) (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (6DRHRH) (103kW/140PS)
    • 307 Break (3E)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
    • 307 SW (3H)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
    • 307 CC (3B)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
    • 607 (9D, 9U)
      • 2.0 HDI (100kW/136PS)
    • 5008 (0U_, 0E_)
      • 2.0 HDi 136 / BlueHDi 136 (100kW/136PS)
    • 807 (EB_)
      • 2.0 HDI (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (88kW/120PS)
    • EXPERT Furgons (VF3A_, VF3U_, VF3X_)
      • 2.0 HDi 120 (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi 140 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi 165 (120kW/163PS)
    • EXPERT Platforma/Šasija
      • 2.0 HDi 120 (88kW/120PS)
      • 2.0 HDi 140 (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi 165 (120kW/163PS)
    • 308 I (4A_, 4C_)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
    • 308 SW I (4E_, 4H_)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
    • 407 Coupe (6C_)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
    • 308 CC (4B_)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (4BRHRH, 4BRHRJ) (100kW/136PS)
    • 307 SW Furgons/Universālis (3E_, 3H_)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
  • FORD
    • MONDEO IV Turnier (BA7)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
    • MONDEO IV (BA7)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
    • GALAXY II (WA6)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
    • S-MAX (WA6)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
    • C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
    • FOCUS II Kabriolets
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
    • MONDEO IV Sedans (BA7)
      • 2.0 TDCi (96kW/130PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
    • KUGA I
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (120kW/163PS)
    • GALAXY MK II VAN (WA6)
      • TDCi (96kW/131PS)
      • TDCi (103kW/140PS)
    • KUGA I VAN
      • TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • TDCi 4x4 (120kW/163PS)
    • S-MAX VAN (WA6)
      • 2.0 TDCi (85kW/116PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
  • FIAT
    • SCUDO Autobuss (270_, 272_)
      • 2.0 D Multijet 4x4 (88kW/120PS)
      • 2.0 D Multijet (88kW/120PS)
      • 2.0 D Multijet (100kW/136PS)
    • SCUDO Furgons (270_, 272_)
      • 2.0 D Multijet (88kW/120PS)
      • 2.0 D Multijet (100kW/136PS)
    • SCUDO Platforma/Šasija (270_, 272_)
      • 2.0 D Multijet (88kW/120PS)
      • 2.0 D Multijet (100kW/136PS)
    • ULYSSE (179_)
      • 2.0 D Multijet (88kW/120PS)
      • 2.0 D Multijet (100kW/136PS)