DELPHI EGR Valve EG10300-12B1
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN EG10300-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759356012
  • Direct replacement EGR valve for specific vehicle applications.
  • Helps reduce nitrogen oxide (NOx) emissions.
  • Contributes to lower combustion temperatures.
  • Ensures proper engine performance and fuel efficiency.
  • Manufactured by DELPHI for reliable quality.
  • Meets or exceeds original equipment standards.
  • Essential component for emission control systems.
Voltage [V]
1/2"
Operating mode
electric
Number of pin contacts
5
Additional article/Additional information
without exhaust gas recirculation system cooler
  • OPEL
    • CORSA D (S07)
      • 1.4 (L08, L68) (66kW/90PS)
      • 1.0 (L08, L68) (44kW/60PS)
      • 1.2 (L08, L68) (59kW/80PS)
      • 1.4 LPG (L08, L68) (66kW/90PS)
      • 1.2 LPG (L08, L68) (59kW/80PS)
    • MERIVA A Lielas ietilpības automobilis (X03)
      • 1.4 16V Twinport LPG (E75) (66kW/90PS)
      • 1.4 16V Twinport (E75) (66kW/90PS)
    • ASTRA H Universālis (A04)
      • 1.4 LPG (L35) (66kW/90PS)
      • 1.4 (L35) (55kW/75PS)
      • 1.4 (L35) (66kW/90PS)
    • CORSA D Furgons/Hečbeks (S07)
      • 1.0 (L08) (44kW/60PS)
      • 1.2 (L08) (59kW/80PS)
    • ASTRA H GTC (A04)
      • 1.4 (L08) (55kW/75PS)
      • 1.4 (L08) (66kW/90PS)
    • ASTRA H (A04)
      • 1.4 LPG (L48) (66kW/90PS)
      • 1.4 (L48) (55kW/75PS)
      • 1.4 (L48) (66kW/90PS)
      • 1.2 (L48) (59kW/80PS)
    • AGILA A (H00)
      • 1.0 12V (F68) (43kW/58PS)
      • 1.2 16V (F68) (55kW/75PS)
      • 1.0 (F68) (44kW/60PS)
      • 1.2 16V Twinport (F68) (59kW/80PS)
    • CORSA C (X01)
      • 1.0 (F08, F68) (43kW/58PS)
      • 1.2 (F08, F68) (55kW/75PS)
      • 1.0 (F08, F68) (44kW/60PS)
      • 1.2 Twinport (F08, F68) (59kW/80PS)
      • 1.4 Twinport (F08, F68) (66kW/90PS)
    • ASTRA G Hečbeka virsbūve (T98)
      • 1.2 16V (F08, F48) (55kW/75PS)
      • 1.4 (F08, F48) (66kW/90PS)
    • ASTRA G Sedans (T98)
      • 1.2 16V (F69) (55kW/75PS)
      • 1.4 (F69) (66kW/90PS)
    • ASTRA G Universālis (T98)
      • 1.2 16V (F35) (55kW/75PS)
    • CORSA C Furgons/Hečbeks (X01)
      • 1.2 16V (F08, W5L) (55kW/75PS)
      • 1.2 (F08, W5L) (59kW/80PS)
      • 1.4 (W5L, F08) (66kW/90PS)
    • TIGRA TwinTop (X04)
      • 1.4 (R97) (66kW/90PS)
    • COMBO Tour
      • 1.4 (66kW/90PS)
    • COMBO Furgons/minivens
      • 1.4 16V (66kW/90PS)
    • ASTRA G CLASSIC Caravan (F35)
      • 1.4 (F35) (66kW/90PS)
    • ASTRA H Sedans (A04)
      • 1.4 (L69) (66kW/90PS)