DELPHI Mass Air Flow Sensor AF10533-12B1
Compatible with BMW X3 (E83) , BMW 5 (E60) , BMW 5 Touring (E61) Show more info
Ensures accurate air intake measurement for optimal engine performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10533-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759601440
  • Direct replacement for original equipment
  • Accurate air intake measurement
  • Optimizes engine performance
  • Improves fuel efficiency
  • Helps reduce emissions
  • Ensures smooth idling and acceleration
  • Reliable DELPHI quality
Housing type
with housing
Number of pin contacts
4
Air filter
  • BMW
    • X3 (E83)
      • xDrive 20 d (120kW/163PS)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • 2.0 sd (130kW/177PS)
      • xDrive 20 d (130kW/177PS)
      • xDrive 18 d (105kW/143PS)
      • xDrive 30 d (160kW/218PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
      • xDrive 18 d (100kW/136PS)
    • 5 (E60)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 335 d (210kW/286PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 335 d (210kW/286PS)
    • 3 (E90)
      • 335 d (210kW/286PS)
    • 6 (E63)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • X5 (E70)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
    • X6 (E71, E72)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)