DELPHI AF10508-12B1 Mass Air Flow Sensor
Compatible with JEEP WRANGLER III (JK) , JEEP CHEROKEE (KJ) , DODGE NITRO Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10508-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759992555
  • Direct fit for seamless installation
  • Measures airflow accurately for optimal engine performance
  • Helps improve fuel efficiency
  • Reduces harmful emissions
  • Ensures smooth engine operation and responsiveness
  • Durable construction for long-lasting reliability
  • Replaces OE part numbers for compatibility
Housing type
without housing
Number of pin contacts
6
Air filter
  • JEEP
    • WRANGLER III (JK)
      • 2.8 CRD (147kW/200PS)
      • 2.8 CRD (130kW/177PS)
    • CHEROKEE (KJ)
      • 2.5 CRD 4x4 (105kW/143PS)
      • 2.8 CRD 4x4 (120kW/163PS)
    • CHEROKEE (KK)
      • 2.8 CRD 4x4 (130kW/177PS)
      • 2.8 CRD 4x4 (147kW/200PS)
  • DODGE
    • NITRO
      • 2.8 CRD 4WD (130kW/177PS)
      • 2.8 CRD (130kW/177PS)
    • NITRO VAN (KA)
      • 2.8 CRD (130kW/177PS)
  • CHRYSLER
    • GRAND VOYAGER V (RT)
      • 2.8 CRD (120kW/163PS)