DELPHI AF10391-12B1 Mass Air Flow Sensor
Compatible with KIA SORENTO I (JC) , KIA SPORTAGE II (JE_, KM_) , KIA SOUL I (AM) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10391-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759981023
  • Accurately measures engine air intake volume and density.
  • Ensures optimal fuel-air mixture for performance and efficiency.
  • Critical component for modern engine management.
  • Helps reduce emissions and improve fuel economy.
  • Designed for reliable and precise operation.
  • Direct fit replacement for original equipment.
  • Durable construction for long-lasting performance.
Housing type
with housing
Number of pin contacts
5
Air filter
  • KIA
    • SORENTO I (JC)
      • 2.5 CRDi (120kW/163PS)
      • 2.5 CRDi 4WD (103kW/140PS)
      • 2.5 CRDi (125kW/170PS)
    • SPORTAGE II (JE_, KM_)
      • 2.0 CRDi 4WD (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (83kW/113PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (110kW/150PS)
    • SOUL I (AM)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/126PS)
    • CEE'D Hečbeka virsbūve (ED)
      • 1.6 CRDi 128 (94kW/128PS)
      • 1.6 CRDi 90 (66kW/90PS)
      • 1.6 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • CARENS III Lielas ietilpības automobilis (UN)
      • 2.0 CRDi 115 (85kW/115PS)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi 135 (100kW/136PS)
    • MAGENTIS II (MG)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
    • CARENS I Lielas ietilpības automobilis (FC, FJ)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 2.0 CRDi (83kW/112PS)
      • 1.5 CRDi (75kW/102PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/115PS)
      • 1.5 CRDi (66kW/90PS)
    • CERATO I Hečbeka virsbūve (LD)
      • 2.0 CRDi (83kW/112PS)
      • 1.5 CRDi (75kW/102PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/115PS)
    • RIO II (JB)
      • 1.5 CRDi (81kW/110PS)
      • 1.5 CRDi (65kW/88PS)
    • CARNIVAL / GRAND CARNIVAL III (VQ)
      • 2.9 CRDi (136kW/185PS)
      • 2.9 CRDi LX (141kW/192PS)
    • CEE'D SW (ED)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
    • PRO CEE'D (ED)
      • 2.0 CRDi 140 (103kW/140PS)
    • K2900
      • 2.9 CRDi (92kW/125PS)
    • RIO II Sedans (JB)
      • 1.5 CRDi (65kW/88PS)
    • K2500 Platforma/Šasija (SD)
      • 2.5 CRDi (96kW/131PS)
    • SORENTO I VAN (JC)
      • 2.5 CRDi 4WD (103kW/140PS)
  • HYUNDAI
    • i20 I (PB, PBT)
      • 1.4 CRDi (55kW/75PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.4 CRDi (66kW/90PS)
      • 1.1 CRDi (55kW/75PS)
      • 1.6 CRDi (94kW/128PS)
    • i30 (FD)
      • 1.6 CRDi (94kW/128PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 1.6 CRDi (66kW/90PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • i30 Universālis (FD)
      • 1.6 CRDi (94kW/128PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.6 CRDi (66kW/90PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
    • H-1 Travel (TQ)
      • 2.5 CRDI (100kW/136PS)
      • 2.5 CRDi (125kW/170PS)
      • 2.5 CRDi (120kW/163PS)
      • 2.5 CRDi (85kW/116PS)
      • 2.5 CRDi (81kW/110PS)
    • H-1 Furgons (A1)
      • 2.5 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.5 CRDi (81kW/110PS)
    • TUCSON (JM)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.7 Visu riteņu piedziņa (129kW/175PS)
      • 2.0 CRDi (83kW/113PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (83kW/113PS)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (88kW/120PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (88kW/120PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi Visu riteņu piedziņa (110kW/150PS)
    • MATRIX (FC)
      • 1.5 CRDi (75kW/102PS)
      • 1.5 CRDi VGT (81kW/110PS)
    • SANTA FÉ II (CM)
      • 2.2 CRDi (102kW/139PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (102kW/139PS)
      • 2.2 CRDi GLS (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi GLS 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi (114kW/155PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (114kW/155PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • ACCENT III (MC)
      • 1.5 CRDi GLS (81kW/110PS)
    • GETZ (TB)
      • 1.5 CRDi (65kW/88PS)
      • 1.5 CRDi GLS (75kW/102PS)
    • SONATA V (NF)
      • 2.0 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.0 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
    • H-1 / STAREX Autobuss (A1)
      • 2.5 CRDi (103kW/140PS)
      • 2.5 CRDi 4WD (103kW/140PS)
      • 2.5 CRDi (81kW/110PS)
      • 2.5 CRDi (120kW/163PS)
    • GRANDEUR (TG)
      • 2.2 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi (114kW/155PS)
    • H-1 Platforma/Šasija
      • 2.5 CRDi (103kW/140PS)
    • i10 I (PA)
      • 1.1 CRDi (55kW/75PS)
    • H-1 Cargo (TQ)
      • 2.5 CRDi (125kW/170PS)
      • 2.5 CRDi (81kW/110PS)
      • 2.5 CRDi (120kW/163PS)
      • 2.5 CRDi (85kW/116PS)
    • H100 Platforma/Šasija (HR)
      • 2.5 TD (74kW/101PS)
    • SANTA FÉ II Furgons/apvidus automobilis (SUV) (CM)
      • CRDi (114kW/155PS)
      • CRDi 4x4 (114kW/155PS)
      • CRDi 4x4 (110kW/150PS)
      • CRDi (145kW/197PS)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
    • TUCSON Furgons/apvidus automobilis (SUV) (JM)
      • CVVT (104kW/141PS)
      • CRDi (103kW/140PS)
      • CRDi VGT (110kW/150PS)