DELPHI AF10311-12B1 Mass Air Flow Sensor
Compatible with VOLVO 850 (854) , VOLVO 850 Universālis (855) , VOLVO S70 (874) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10311-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759572658
  • High-quality Mass Air Flow sensor from DELPHI
  • Part Number: AF10311-12B1
  • Ensures accurate air intake measurement
  • Optimizes fuel injection for better performance and economy
  • Helps reduce emissions
  • Direct fit for easy installation
  • Restores original engine performance
Housing type
without housing
Number of pin contacts
4
Type of connector
Connector plug
Voltage [V]
1/2"
recommended repair extension
Air filter
  • VOLVO
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/179PS)
    • 850 Universālis (855)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.4 AWD (142kW/193PS)
      • T5 (166kW/226PS)
      • T5-R (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (132kW/180PS)
    • S70 (874)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.3 T5 AWD (177kW/241PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (121kW/165PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/211PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.3 T AWD (184kW/250PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.3 AWD (177kW/241PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)