DELPHI Mass Air Flow Sensor AF10253-12B1
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10253-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759523230
  • Measures air flow for precise fuel delivery
  • Optimizes engine performance and fuel economy
  • Ensures compliance with emissions standards
  • Direct fit for easy installation
  • High-quality construction for durability
  • Reliable and accurate air mass readings
  • Supports efficient combustion process
Number of pin contacts
3
Air filter
  • LAND ROVER
    • DISCOVERY II (L318)
      • 2.5 Td5 4x4 (102kW/139PS)
    • DEFENDER Station Wagon (L316, L315)
      • 2.5 Td5 4x4 (L316) (90kW/122PS)
    • FREELANDER I (L314)
      • 2.5 V6 4x4 (130kW/177PS)
    • DEFENDER Pick Up (L316)
    • DEFENDER Cabrio (L316)
    • FREELANDER I Soft Top (L314)
      • 2.5 V6 4x4 (130kW/177PS)