DELPHI AF10206-12B1 Mass Air Flow Sensor
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10206-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759538111
  • Direct fit for seamless installation.
  • Ensures accurate air intake measurement.
  • Optimizes fuel injection for better performance.
  • Improves fuel economy.
  • Helps reduce exhaust emissions.
  • Designed for durability and long service life.
  • Restores engine performance and smooth operation.
Housing type
with housing
Number of pin contacts
5
Air filter
  • HYUNDAI
    • SONATA V (NF)
      • 2.4 (128kW/174PS)
      • 2.4 (119kW/162PS)
      • 2.0 VVTi GLS (106kW/144PS)
    • TRAJET (FO)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
    • ELANTRA III (XD)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • ELANTRA III Sedans (XD)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • COUPE II (GK)
      • 2.0 (102kW/139PS)
      • 2.0 GLS (105kW/143PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
    • TUCSON (JM)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 2.7 Visu riteņu piedziņa (129kW/175PS)
    • ACCENT III (MC)
      • 1.6 GLS (82kW/112PS)
    • ACCENT III Sedans (MC)
      • 1.6 GLS (82kW/112PS)
    • ix35 (LM, EL, ELH)
      • Fuel Cell (100kW/136PS)
    • GRANDEUR (TG)
      • 2.4 (121kW/164PS)
    • HIGHWAY VAN
      • 2.0 CVVT (104kW/141PS)
    • TRAJET Furgons/minivens (FO)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • CVVT (103kW/140PS)
    • TUCSON Furgons/apvidus automobilis (SUV) (JM)
      • CVVT (104kW/141PS)
  • KIA
    • CERATO I Sedans (LD)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • CERATO I Hečbeka virsbūve (LD)
      • 2.0 (105kW/143PS)
    • CARENS I Lielas ietilpības automobilis (FC, FJ)
      • 2.0 CVVT (102kW/139PS)
    • SPORTAGE II (JE_, KM_)
      • 2.0 i 16V (104kW/141PS)
      • 2.0 16V 4WD (104kW/141PS)
    • RIO II (JB)
      • 1.6 CVVT (82kW/112PS)
    • RIO II Sedans (JB)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
    • MAGENTIS II (MG)
      • 2.0 (106kW/144PS)
    • CARENS III Lielas ietilpības automobilis (UN)
      • 2.0 CVVT (106kW/144PS)