DELPHI Mass Air Flow Sensor AF10203-12B1
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN AF10203-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759502624
  • Brand: DELPHI
  • Part Code: AF10203-12B1
  • Type: Mass Air Flow Sensor
  • Ensures accurate air intake measurement
  • Optimizes engine performance and fuel economy
  • Direct fit replacement
  • Meets or exceeds OEM specifications
  • Restores proper engine operation
Housing type
without housing
Number of pin contacts
4
Type of connector
Connector plug
Voltage [V]
1/2"
recommended repair extension
Air filter
  • MITSUBISHI
    • ASX (GA_W_)
      • 1.8 (GA3W) (102kW/139PS)
      • 2.0 MIVEC (GA2W) (110kW/150PS)
      • 2.0 MIVEC 4WD (110kW/150PS)
    • OUTLANDER II (CW_W)
      • 2.0 (CW4W) (108kW/147PS)
      • 2.0 4WD (108kW/147PS)
      • 2.4 4WD (CW5W) (125kW/170PS)
      • 3.0 4WD (CW6W) (162kW/220PS)
      • 2.4 (CW5W) (125kW/170PS)
    • LANCER VIII (CY_A, CZ_A)
      • 1.8 (CY3A, CY6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 Flexfuel (CY3A, CY6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 (CY3A, CY6A) (105kW/143PS)
      • EVO X (CZ4A) (217kW/295PS)
      • 2.0 i Ralliart 4WD (CY4A) (177kW/241PS)
      • 1.8 Bifuel (CY3A, CY6A) (105kW/143PS)
      • 2.0 i 4WD (CZ4A) (113kW/154PS)
    • LANCER VIII Sportback (CX_A)
      • 1.8 MIVEC (CX3A, CX6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 Flex (CX3A, CX6A) (103kW/140PS)
      • 1.8 (CX3A) (105kW/143PS)
      • 2.0 Ralliart 4WD (CX4A) (177kW/241PS)
      • 1.8 Bifuel (CX3A, CX6A) (105kW/143PS)
    • OUTLANDER I (CU_W)
      • 2.0 4WD (CU2W) (100kW/136PS)
      • 2.4 4WD (CU5W) (118kW/160PS)
      • 2.0 Turbo 4WD (CU2W) (148kW/201PS)
      • 2.4 4WD (CU5W) (119kW/162PS)
      • 2.0 (CU2W) (100kW/136PS)
    • GRANDIS (NA_W)
      • 2.4 MIVEC (NA4W) (121kW/165PS)
      • 2.4 MIVEC (NA4W) (130kW/177PS)
    • PAJERO SPORT I (K7_, K9_)
      • 3.0 V6 (K96W) (125kW/170PS)
    • COLT VI (Z3_A, Z2_A)
      • 1.5 CZT (Z37A) (110kW/150PS)
      • 1.5 Ralliart R (132kW/180PS)
    • COLT CZC VI Kabriolets (RG)
      • 1.5 Turbo (Z37A) (110kW/150PS)
    • ECLIPSE IV (DK_A)
      • 2.4 GS (120kW/163PS)
    • PAJERO IV (V8_W, V9_W)
      • 3.8 V6 (V87W, V97W) (184kW/250PS)
      • 3.8 V6 (V87W) (182kW/248PS)
    • GALANT IX Sedans (DJ_, ED_, EF_)
      • 2.4 (116kW/158PS)