DELPHI AF10145-12B1 Mass Air Flow Sensor
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN AF10145-12B1
Make DELPHI
EAN 5012759556245
  • Ensures accurate air intake measurement for optimal engine performance.
  • Facilitates precise fuel-air mixture control by the ECU.
  • Improves fuel efficiency and reduces emissions.
  • Direct replacement for seamless installation.
  • Helps resolve issues like rough idling and poor acceleration.
  • Built with high-quality components for durability.
  • Meets or exceeds OEM specifications.
Housing type
without housing
Number of pin contacts
5
Type of connector
Connector plug
Voltage [V]
1/2"
recommended repair extension
Air filter
  • HONDA
    • CR-V IV (RM_)
      • 2.0 (RM1) (110kW/150PS)
      • 2.0 iVtec (RE5, RM1) (114kW/155PS)
      • 2.0 AWD (RE5, RM2) (114kW/155PS)
    • JAZZ III (GE_, GG_, GP_, ZA_)
      • 1.3 HYBRID (GP1) (75kW/102PS)
      • 1.3 i (GE6, GG3, GG6) (73kW/100PS)
      • 1.2 (GG1) (66kW/90PS)
    • CIVIC IX (FK)
      • 1.4 i-VTEC (FK1) (73kW/99PS)
      • 1.8 i-VTEC (FK2) (104kW/141PS)
    • CIVIC VIII Sedans (FD, FA)
      • 1.3 IMA (FD3) (85kW/116PS)
      • 1.3 IMA (FA3, FD3) (70kW/95PS)
      • 1.8 (FD1, FD7, FA1) (103kW/140PS)
    • CIVIC VIII Hatchback (FN, FK)
      • 1.4 (FK1) (61kW/83PS)
      • 1.8 (FN1, FK2) (103kW/140PS)
      • 1.4 (FK1, FN4) (73kW/100PS)
    • LEGEND IV (KB_)
      • 3.5 V6 4WD (KB1) (217kW/295PS)
      • 3.7 VTEC V6 4WD (KB2) (217kW/295PS)
    • CR-V III (RE_)
      • 2.0 i-VTEC 4WD (RE5, RE2) (110kW/150PS)
      • 2.0 i-VTEC (RE5, RE1) (110kW/150PS)
    • FR-V (BE)
      • 1.8 (BE1) (103kW/140PS)
    • ACCORD VIII (CU)
      • 2.0 i (CU1) (115kW/156PS)
    • ACCORD VIII Universālis (CW)
      • 2.0 i (CW1) (115kW/156PS)
    • INSIGHT (ZE_)
      • 1.3 IMA (ZE28, ZE2) (65kW/88PS)
      • 1.3 IMA (ZE2) (73kW/99PS)
    • CIVIC IX Sedans (FB)
      • 1.8 (FB2) (104kW/141PS)
    • CR-Z (ZF)
      • 1.5 IMA (ZF2) (101kW/137PS)
      • 1.5 IMA (ZF1) (91kW/124PS)
    • CIVIC IX Tourer (FK)
    • HR-V (RU)
      • 1.5 (RU1) (96kW/130PS)
    • JAZZ IV (GK_)
      • 1.3 (75kW/102PS)
      • 1.5 (96kW/130PS)
    • CR-V V (RW_, RT_)
      • 2.0 e-CVT Hybrid (RT5) (158kW/215PS)
      • 2.0 e-CVT Hybrid AWD (RT6) (158kW/215PS)
    • CIVIC X Sedans (FC_)
      • 1.6 i-VTEC LPG (92kW/125PS)
  • ISUZU
    • D-MAX I (TFR, TFS)
      • 2.5 DiTD 4x4 (TFS86_) (100kW/136PS)
      • 3.0 DiTD 4x4 (TFS85_) (120kW/163PS)
      • 2.5 DiTD (TFR86_) (100kW/136PS)
      • 3.0 DiTD (TFR85_) (120kW/163PS)
  • ACURA
    • MDX (YD_)
      • 3.5 AWD (215kW/292PS)