DENCKERMANN Cabin Filter M111005A
DENCKERMANN cabin filter designed to keep the air inside your vehicle clean and fresh.
inc. VAT 21%
In stock 76
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M111005A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841667976
  • High-quality filtration for clean cabin air
  • Removes dust, pollen, and other contaminants
  • Enhances driving comfort and occupant health
  • Contributes to optimal HVAC system performance
  • Designed for easy installation
  • DENCKERMANN brand reliability
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Mass [kg]
0,286
Length [mm]
210
Width [mm]
227
Height [mm]
[30
  • HYUNDAI
    • SANTA FE IV (TM, TMA)
      • 2.0 CRDi (137kW/186PS)
      • 2.0 CRDi AWD (137kW/186PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 GDI AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.0 CRDi AWD (110kW/150PS)
      • 2.4 GDI AWD (138kW/188PS)
      • 3.5 MPI AWD (183kW/249PS)
      • 1.6 T-GDI Hybrid (169kW/230PS)
      • 1.6 T-GDI Hybrid HTRAC (169kW/230PS)
      • 2.2 CRDi HTRAC (148kW/201PS)
      • 2.2 CRDi (148kW/201PS)
      • 1.6 T-GDI Plug-in-Hybrid HTRAC (195kW/265PS)
      • 2.5 MPI AWD (132kW/180PS)
      • 2.2 CRDi (142kW/193PS)
      • 2.2 CRDi HTRAC (142kW/193PS)
    • SONATA VIII (DN8)
      • 2.5 MPI (132kW/179PS)
      • 2.0 CVVL (110kW/150PS)
    • ELANTRA VII Sedans (CN7)
      • 1.6 (90kW/123PS)
    • SANTA FE IV Furgons/apvidus automobilis (SUV) (TM)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.2 CRDi AWD (147kW/200PS)
    • TUCSON (NX4E, NX4A)
      • 1.6 T-GDi Hybrid 48V (110kW/150PS)
      • 1.6 CRDi Hybrid 48V (100kW/136PS)
      • 1.6 CRDi Hybrid 48V HTRAC (100kW/136PS)
      • 1.6 T-GDi (110kW/150PS)
      • 1.6 T-GDi Hybrid 48V HTRAC (132kW/179PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.6 T-GDi Hybrid 48V (132kW/179PS)
      • 1.6 T-GDi HTRAC (110kW/150PS)
      • 1.6 CRDi (100kW/136PS)
      • 1.6 CRDi HTRAC (100kW/136PS)
    • IONIQ 5 (NE)
      • EV Visu riteņu piedziņa (173kW/235PS)
      • EV Visu riteņu piedziņa (225kW/305PS)
      • EV (160kW/217PS)
      • EV (125kW/170PS)
    • STARIA Furgons (US4)
      • 2.2 CRDi (US4V) (130kW/177PS)
    • STARIA Autobuss (US4)
      • 2.2 CRDi (US4W) (130kW/177PS)
  • KIA
    • SORENTO IV (MQ4, MQ4A)
      • 2.2 CRDi (148kW/201PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (148kW/201PS)
      • 1.6 T-GDi Hybrid AWD (169kW/230PS)
      • 1.6 T-GDi Plug-in Hybrid AWD (195kW/265PS)
      • 2.5 MPI AWD (132kW/180PS)
      • 2.2 CRDi (142kW/193PS)
      • 2.2 CRDi AWD (142kW/193PS)
    • EV6 (CV)
      • 58 (125kW/170PS)
      • 77 (168kW/228PS)
      • ELECTRIC AWD (239kW/325PS)
      • 77 GT AWD (430kW/585PS)
    • SPORTAGE V (NQ5)
      • 1.6 T-GDI AWD (132kW/180PS)
      • 1.6 CRDi (85kW/116PS)
      • 1.6 T-GDI (110kW/150PS)
      • 1.6 T-GDI MHEV (110kW/150PS)
      • 1.6 T-GDI MHEV AWD (110kW/150PS)
      • 1.6 T-GDI MHEV (132kW/179PS)
      • 1.6 T-GDI MHEV AWD (132kW/179PS)
      • 1.6 CRDi MHEV (100kW/136PS)
      • 1.6 CRDi MHEV AWD (100kW/136PS)
      • 1.6 T-GDI (132kW/180PS)
  • GENESIS
    • GV60 (JW)
      • Electrified (168kW/228PS)
      • Electrified AWD (234kW/318PS)