DENCKERMANN Cabin Filter M110946K
Compatible with RENAULT LATITUDE (L70_) ,
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110946K
Make DENCKERMANN
EAN 5902841600669
  • High-quality cabin air filter from DENCKERMANN.
  • Part code: M110946K.
  • Effectively filters dust, pollen, and other airborne particles.
  • Ensures clean and fresh air inside the vehicle cabin.
  • Supports optimal performance of ventilation and A/C systems.
  • Helps maintain a healthy and comfortable driving environment.
  • Designed for easy installation.
  • Durable construction for reliable filtration.
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
253
Width [mm]
103
Height [mm]
+25
Unit
Set
  • RENAULT
    • LATITUDE (L70_)
      • 2.0 dCi 150 (L70H) (110kW/150PS)
      • 3.0 dCi 240 (L70G) (177kW/241PS)
      • 2.0 16V (L70B) (103kW/140PS)
      • 2.0 dCi 175 (L70Y, L734) (127kW/173PS)
      • 1.5 dCi (L70R, L731) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi 130 (96kW/131PS)
      • 1.6 RS (L705) (132kW/180PS)