PN M110928A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639669
  • High-efficiency filtration of airborne particles
  • Reduces dust, pollen, and soot entering the cabin
  • Ensures cleaner and healthier air for occupants
  • Supports optimal HVAC system performance
  • Contributes to a more comfortable driving environment
  • Easy to install replacement part
  • Durable construction for long-lasting use
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
223
Width [mm]
207
Height [mm]
[30
  • MAZDA
    • 3 (BM, BN)
      • 1.5 (74kW/100PS)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.0 (121kW/165PS)
      • 1.6 (BM4, BN4) (77kW/105PS)
      • 1.5 D (BMLFS, BM4, BN4) (77kW/105PS)
    • 3 Sedans (BM_, BN_)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.0 (121kW/165PS)
      • 1.5 (74kW/100PS)
      • 1.6 (BM6FJ) (77kW/105PS)
      • 1.5 D (BMLFP, BMLFS) (77kW/105PS)
    • CX-5 (KE, GH)
      • 2.0 (KEEFW) (121kW/165PS)
      • 2.0 AWD (KEEAW) (118kW/160PS)
      • 2.2 D (KE2FW) (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KE2AW) (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KE102) (129kW/175PS)
      • 2.5 AWD (141kW/192PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 2.0 AWD (110kW/150PS)
    • 6 Sedans (GJ, GL)
      • 2.2 D (GJ2FP, GJ1021, GJ1022, GL1021) (129kW/175PS)
      • 2.0 (GJ2, GL2, GL6) (107kW/146PS)
      • 2.0 (GJEFP) (121kW/165PS)
      • 2.5 (GJ5FP, GL1032, GL1033) (141kW/192PS)
      • 2.2 D (GJ2FP) (110kW/150PS)
      • 2.2 D 4WD (GJ2AP) (129kW/175PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.2 D (135kW/184PS)
      • 2.5 (GJ5FP, GL1032, GL1033) (140kW/190PS)
    • 6 Universālis (GJ, GL)
      • 2.2 D (GJ2FW, GJ692) (129kW/175PS)
      • 2.0 (GJEFW) (107kW/146PS)
      • 2.0 (GJEFW) (121kW/165PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.5 (141kW/192PS)
      • 2.2 D AWD (129kW/175PS)
      • 2.2 D AWD (110kW/150PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.2 D (135kW/184PS)
      • 2.2 D AWD (135kW/184PS)
    • CX-5 (KF)
      • 2.0 (121kW/165PS)
      • 2.0 AWD (118kW/160PS)
      • 2.5 AWD (143kW/194PS)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (110kW/150PS)
      • 2.2 D AWD (KF4W2) (129kW/175PS)
      • 2.2 D AWD (135kW/184PS)
      • 2.0 AWD (121kW/165PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
      • 2.0 AWD (110kW/150PS)
      • 2.5 (143kW/194PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G (120kW/163PS)
      • 2.0 SKYACTIV-G AWD (120kW/163PS)
      • 2.2 SKYACTIV-D (135kW/184PS)
      • 2.0 e-SKYACTIV G 165 (121kW/165PS)
      • 2.0 e-SKYACTIV G 165 AWD (121kW/165PS)
      • 2.5 e-SKYACTIV G 194 (143kW/194PS)
      • 2.5 e-SKYACTIV G 194 AWD (143kW/194PS)
    • CX-5 Van (KE_)
      • SKYACTIV-G AWD (KEN9) (141kW/192PS)
      • SKYACTIV-D (KEF9) (110kW/150PS)
      • SKYACTIV-D AWD (KEN9) (110kW/150PS)
      • SKYACTIV-D AWD (KEN9, KE2AW) (129kW/175PS)