DENCKERMANN Cabin Filter M110920A
Compatible with HYUNDAI GRANDEUR (TG) , HYUNDAI GRAND SANTA FÉ , KIA OPTIMA (FSGDS6B) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 129
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN M110920A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639980
  • High-efficiency filtration of airborne particles.
  • Reduces dust, pollen, and other allergens.
  • Improves air quality inside the cabin.
  • Supports efficient climate control system operation.
  • Contributes to a healthier driving environment.
  • Durable construction for long-lasting performance.
  • Direct fit for specified vehicle applications.
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
225
Width [mm]
253
Height [mm]
+20
  • HYUNDAI
    • GRANDEUR (TG)
      • 3.3 (191kW/260PS)
    • GRAND SANTA FÉ
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi Visu riteņu piedziņa (147kW/200PS)
    • SANTA FÉ III (DM, DMA)
      • 2.4 (141kW/192PS)
      • 2.0 CRDi (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi (145kW/197PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (145kW/197PS)
      • 2.4 4WD (141kW/192PS)
      • 2.0 CRDi 4WD (110kW/150PS)
      • 2.2 CRDi 4WD (147kW/200PS)
      • 2.4 GDI (138kW/188PS)
      • 2.4 GDI 4WD (138kW/188PS)
      • 2.2 CRDi (147kW/200PS)
      • 2.0 CRDi (136kW/185PS)
    • GRANDEUR (HG)
      • 2.4 16V (148kW/201PS)
    • SONATA VI (YF)
      • 2.0 Hybrid (110kW/150PS)
    • SANTA FÉ III Furgons/apvidus automobilis (SUV) (DM)
      • CRDi 4x4 (145kW/197PS)
  • KIA
    • OPTIMA (FSGDS6B)
      • 2.0 (125kW/170PS)
      • 1.7 CRDi (100kW/136PS)
      • 2.0 CVVT Hybrid (140kW/190PS)
      • 2.0 CVVL (121kW/165PS)
      • 2.0 CVVT (121kW/165PS)