DENCKERMANN Cabin Air Filter M110865A
Compatible with PEUGEOT 508 I (8D_) , PEUGEOT 508 SW I (8E_) ,
inc. VAT 21%
In stock 204
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN M110865A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639911
  • High-efficiency filtration of dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin.
  • Ensures optimal performance of HVAC systems.
  • Designed for easy installation.
  • Durable construction for long-lasting effectiveness.
  • Part code: M110865A
  • Brand: DENCKERMANN
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
270
Height [mm]
+35
  • PEUGEOT
    • 508 I (8D_)
      • 1.6 VTi (88kW/120PS)
      • 1.6 THP (115kW/156PS)
      • 1.6 HDi (82kW/112PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
      • 2.2 HDi (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 1.6 HDi (84kW/115PS)
      • 1.6 THP (121kW/165PS)
      • 2.0 HDi Hybrid4 AWC (147kW/200PS)
      • 2.0 BlueHDi 150 (110kW/150PS)
      • 2.0 BlueHDi 180 (133kW/180PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 HDi (85kW/116PS)
    • 508 SW I (8E_)
      • 1.6 VTi (88kW/120PS)
      • 1.6 THP (115kW/156PS)
      • 1.6 HDi (82kW/112PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
      • 2.2 HDi (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 1.6 HDi (84kW/115PS)
      • 2.0 HDi RXH Hybrid4 (147kW/200PS)
      • 2.0 HDi 180 RXH (133kW/181PS)
      • 1.6 (121kW/165PS)
      • 1.6 BlueHDi 120 (88kW/120PS)
      • 1.6 HDi (85kW/116PS)