DENCKERMANN Cabin Filter M110831A
Compatible with DODGE AVENGER , DODGE JOURNEY , FIAT FREEMONT (345_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 126
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110831A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841640023
  • Brand: DENCKERMANN
  • Part Code: M110831A
  • Type: Cabin Air Filter
  • Removes dust, pollen, and other airborne particles
  • Improves interior air quality
  • Helps protect ventilation system
  • Designed for easy installation
  • Recommended for regular replacement
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
2+1(6)
Width [mm]
195
Height [mm]
+25
  • DODGE
    • AVENGER
      • 2.7 (137kW/186PS)
      • 2.0 (115kW/156PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.7 Flex-Fuel (139kW/189PS)
      • 2.4 (129kW/175PS)
      • 3.6 (211kW/287PS)
    • JOURNEY
      • 2.7 (136kW/185PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.7 FLEXFUEL (136kW/185PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 3.5 (173kW/235PS)
      • 3.5 AWD (173kW/235PS)
      • 2.4 ECO+ (125kW/170PS)
      • 2.4 (129kW/175PS)
      • 3.6 (211kW/287PS)
    • CALIBER
      • 1.8 (110kW/150PS)
      • 2.0 (115kW/156PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.4 Turbo (217kW/295PS)
      • 2.2 CRD (120kW/163PS)
    • JOURNEY VAN (JC)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.4 VVT (125kW/170PS)
      • 2.7 FlexFuel (136kW/185PS)
      • 3.6 FlexFuel Visu riteņu piedziņa (211kW/287PS)
  • FIAT
    • FREEMONT (345_)
      • 2.0 JTD 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.0 JTD (120kW/163PS)
      • 3.6 4x4 (206kW/280PS)
      • 2.0 JTD (103kW/140PS)
      • 2.0 JTD (125kW/170PS)
      • 2.0 JTD 4x4 (125kW/170PS)
      • 3.6 (206kW/280PS)
      • 2.0 JTD (100kW/136PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
  • CHRYSLER
    • SEBRING (JS)
      • 2.4 VVT (125kW/170PS)
      • 2.0 VVT (115kW/156PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.7 VVT (137kW/186PS)
    • SEBRING Kabriolets (JS)
      • 2.4 VVT (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.7 (137kW/186PS)
    • SEBRING (JR)
      • 2.4 (105kW/143PS)
      • 2.7 V6 24V (149kW/203PS)
    • SEBRING Kabriolets (JR)
      • 2.7 V6 24V (149kW/203PS)
      • 2.4 (112kW/152PS)
  • JEEP
    • COMPASS (MK49)
      • 2.2 CRD 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.0 (115kW/156PS)
      • 2.2 CRD (100kW/136PS)
      • 2.4 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.2 CRD 4x4 (100kW/136PS)
    • PATRIOT (MK74)
      • 2.2 CRD 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.4 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Eco + 4x4 (125kW/170PS)
      • 2.0 CRD (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
  • RAM
    • 1500 Extended Cab Pickup (DS)
      • 5.7 4WD (295kW/401PS)
      • 5.7 (295kW/401PS)
    • 1500 Crew Cab Pickup (DS)
      • 5.7 4WD (295kW/401PS)
      • 5.7 (295kW/401PS)
      • 5.7 4WD (291kW/396PS)
    • 1500 Standard Cab Pickup (DS)
      • 5.7 (295kW/401PS)
      • 5.7 4WD (291kW/396PS)
  • LANCIA
    • FLAVIA Kabriolets (JS_)
      • 2.4 (JK, JS) (125kW/170PS)