DENCKERMANN Cabin Filter M110825A
Compatible with MAZDA 6 Hatchback (GH) , MAZDA 6 Universālis (GH) , MAZDA CX-7 (ER) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 158
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN M110825A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639546
  • High-efficiency filtration of dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin environment.
  • Supports efficient operation of the vehicle's climate control system.
  • Helps prevent unpleasant odors from entering the cabin.
  • Durable construction for long-lasting performance.
  • Designed as a direct fit for specified vehicle applications.
  • Contributes to a more comfortable driving experience.
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
197
Width [mm]
217
Height [mm]
+25
  • MAZDA
    • 6 Hatchback (GH)
      • 2.2 MZR-CD (GH10) (132kW/180PS)
      • 2.2 D (GH10) (95kW/129PS)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (114kW/155PS)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS) (125kW/170PS)
      • 2.0 MZR-CD (GH14) (103kW/140PS)
      • 2.2 MZR-CD (GH10) (136kW/185PS)
      • 2.2 MZR-CD (GH10) (120kW/163PS)
      • 2.2 MZR-CD (GH10) (92kW/125PS)
    • 6 Universālis (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFW) (114kW/155PS)
      • 2.2 D (GH10) (95kW/129PS)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFW, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FW) (125kW/170PS)
    • CX-7 (ER)
      • 2.2 MZR-CD AWD (ER10A) (120kW/163PS)
      • 2.3 MZR DISI Turbo AWD (ER3P) (190kW/258PS)
      • 2.3 MZR DISI Turbo AWD (ER3P) (191kW/260PS)
      • 2.2 MZR-CD AWD (ER10A) (127kW/173PS)
    • 6 Hatchback (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGES) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3S) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGES) (108kW/147PS)
    • 6 Sedans (GG)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GG3P) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GG14) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GG14) (89kW/121PS)
      • 2.0 DI (GG14) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GGEP, GG10) (108kW/147PS)
      • 2.3 MPS Turbo (GG3P) (191kW/260PS)
    • 6 Station Wagon (GY)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 2.0 (GYEW) (104kW/141PS)
      • 2.3 (GY3W, GY10) (122kW/166PS)
      • 2.0 DI (GY19) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (GY19) (89kW/121PS)
      • 2.3 AWD (GY3W) (119kW/162PS)
      • 2.0 DI (GY19) (105kW/143PS)
      • 2.0 (GYEW) (108kW/147PS)
    • 2 (DY)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.2 (DY3W) (55kW/75PS)
      • 1.4 CD (50kW/68PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
    • 6 Sedans (GH)
      • 1.8 MZR (88kW/120PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS, GH5FP) (125kW/170PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP) (114kW/155PS)
      • 2.2 D (GH10) (95kW/129PS)
      • 2.2 D (GH10) (132kW/180PS)