DENCKERMANN Cabin Filter M110750A
inc. VAT 21%
In stock 117
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110750A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639300
  • Effective filtration of dust, pollen, and other airborne particles.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin environment.
  • Helps prevent allergens and pollutants from entering the vehicle.
  • Ensures optimal performance of the vehicle's HVAC system.
  • Designed for a precise and easy installation.
  • Durable construction for long-lasting effectiveness.
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
263
Width [mm]
173
Height [mm]
+35
  • RENAULT
    • MEGANE III Coupe (DZ0/1_)
      • 2.0 TCe (DZ1N) (184kW/250PS)
      • 1.6 dCi (DZ00, DZ12, DZ2A, DZ13) (96kW/130PS)
      • 1.2 TCe (DZ2B, DZ11) (85kW/116PS)
      • 1.4 TCe (DZ0F, DZ1V) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V (DZ0H) (74kW/101PS)
      • 2.0 TCe (DZ0K) (132kW/180PS)
      • 1.5 dCi (DZ0C, DZ1A) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (DZ09, DZ0D, DZ1F, DZ1G, DZ14, DZ29) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (DZ0L) (118kW/160PS)
      • 1.9 dCi (DZ0N, DZ0J, DZ1J, DZ1K) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V (DZ0U, DZ1B, DZ1H) (81kW/110PS)
      • 2.0 CVT (DZ0G, DZ1E) (103kW/140PS)
      • 1.6 16V Bifuel (DZ03, DZ1Y) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (DZ0Y) (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (DZ0A) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (DZ0B) (78kW/106PS)
      • 2.0 dCi (120kW/163PS)
      • 2.0 R.S. (195kW/265PS)
      • 1.2 TCe (DZ16, DZ28) (97kW/132PS)
      • 2.0 TCe (140kW/190PS)
      • 2.0 TCe 220 (162kW/220PS)
      • 2.0 R.S. (201kW/273PS)
      • 1.5 dCi (70kW/95PS)
    • MEGANE CC (EZ0/1_)
      • 1.6 16V (EZ0U, EZ1U) (81kW/110PS)
      • 2.0 CVT (EZ0G, EZ1E, EZ1P) (103kW/140PS)
      • 2.0 TCe (EZ1T) (132kW/180PS)
      • 1.6 dCi (EZ00) (96kW/130PS)
      • 1.4 TCe (EZ0F, EZ1V) (96kW/131PS)
      • 1.5 dCi (EZ09, EZ1G, EZ0D, EZ14) (81kW/110PS)
      • 1.9 dCi (EZ0J, EZ1S) (96kW/131PS)
      • 2.0 dCi (EZ0L) (118kW/160PS)
      • 1.2 TCe (EZ16) (97kW/132PS)
    • MEGANE III Grandtour (KZ0/1)
      • 1.5 dCi (KZ1M, KZ1W, KZ0R) (78kW/106PS)
      • 2.0 dCi (KZ0Y) (110kW/150PS)
      • 1.6 dCi (KZ00, KZ12, KZ13) (96kW/130PS)
      • 1.2 TCe (KZ2B, KZ11) (85kW/116PS)
      • 1.6 16V (KZ0H) (74kW/101PS)
      • 1.6 16V (KZ0U, KZ1B, KZ1U) (81kW/110PS)
      • 2.0 CVT (KZ0G, KZ1P) (103kW/140PS)
      • 1.4 TCe (KZ0F, KZ1V) (96kW/130PS)
      • 1.5 dCi (KZ0C, KZ1A) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (KZ09, KZ0D, KZ1G, KZ29, KZ14, KZ1W, KZ10, KZ1F,... (81kW/110PS)
      • 1.9 dCi (KZ0J, KZ0N, KZ1S) (96kW/131PS)
      • 2.0 dCi (KZ0L) (118kW/160PS)
      • 2.0 TCe (KZ0K, KZ1T) (132kW/180PS)
      • 1.6 BiFuel (KZ03) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 2.0 dCi (120kW/163PS)
      • 1.2 TCe (KZ16, KZ28) (97kW/132PS)
      • 2.0 TCe (162kW/220PS)
      • 2.0 TCe (140kW/190PS)
      • 1.5 dCi (KZ1G, KZ1W, KZ0R) (70kW/95PS)
    • MEGANE III Hečbeka virsbūve (BZ0/1_, B3_)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 2.0 dCi (BZ0Y) (110kW/150PS)
      • 1.6 dCi (BZ00, BZ12, BZ13) (96kW/130PS)
      • 1.6 16V (82kW/111PS)
      • 1.2 TCe (BZ2B, BZ11) (85kW/116PS)
      • 1.6 16V (BZ0H) (74kW/101PS)
      • 2.0 TCe (BZ0K) (132kW/180PS)
      • 2.0 CVT (BZ0G, BZ1P) (103kW/140PS)
      • 1.4 TCe (BZ0F, BZ1V) (96kW/131PS)
      • 1.5 dCi (BZ0C) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (BZ09, BZ0D, BZ1W, BZ29, BZ14) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (BZ0L) (118kW/160PS)
      • 1.6 16V (BZ1B, BZ1H) (81kW/110PS)
      • 1.9 dCi (BZ0N, BZ0J) (96kW/131PS)
      • 1.6 16V Hi-Flex (BZ03) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (120kW/163PS)
      • 1.2 TCe (BZ16, BZ28) (97kW/132PS)
      • 2.0 TCe (140kW/190PS)
      • 2.0 TCe 220 (162kW/220PS)
      • 1.5 dCi (BZ1G, BZ1W, BZ0R) (70kW/95PS)
    • FLUENCE (L3_)
      • 1.6 16V (L301, L30P, L30R) (82kW/111PS)
      • Z.E. (70kW/95PS)
      • 1.6 16V (L301, L30F, L30P, L30R) (81kW/110PS)
      • 2.0 16V (L30C, L30G, L30T, L30V) (103kW/140PS)
      • 1.5 dCi (L30S) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (L30D, L30L, L306, L33F, L33L, L33M, L33V, L33W) (81kW/110PS)
      • 1.5 dCi (L30A) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (L30B) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (70kW/95PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.6 (L33T, L33J, L304, L305, L30H) (86kW/117PS)
    • MEGANE III Combi Van (KZ0/1)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)