DENCKERMANN Cabin Filter M110746K
inc. VAT 21%
In stock 536
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN M110746K
Make DENCKERMANN
EAN 5901225752376
  • High-quality cabin air filter from DENCKERMANN
  • Part code: M110746K
  • Removes dust, pollen, and other airborne contaminants
  • Improves interior air quality for a healthier environment
  • Ensures efficient operation of climate control systems
  • Designed for a precise and easy installation
  • Contributes to a more comfortable driving experience
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
255
Width [mm]
186
Height [mm]
4+2
  • RENAULT
    • MEGANE II Universālis (KM0/1_)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
      • 1.4 (72kW/98PS)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
      • 1.5 dCi (KM0F, KM0T, KM2B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (KMRG, KM1G, KM0G, KM2C) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 1.5 dCi (KM02, KM13) (74kW/101PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.5 dCi (KM16, KM1E) (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (KM1F) (63kW/86PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (KM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 16V Hi-Flex (77kW/105PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
    • MEGANE II (BM0/1_, CM0/1_)
      • 1.4 16V (BM0B, CM0B) (72kW/98PS)
      • 1.6 16V (BM0C, CM0C) (83kW/113PS)
      • 2.0 16V (BM0U, CM0U) (99kW/135PS)
      • 1.5 dCi (BM0F, BM0T, BM2B, CM0F, CM0T) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (BM0G, CM0G) (88kW/120PS)
      • 1.5 dCi (BM02, BM13, BM2A, CM02, CM13) (74kW/101PS)
      • 1.4 16V (60kW/82PS)
      • 2.0 Renault Sport (165kW/224PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 2.0 16V Turbo (120kW/163PS)
      • 1.5 dCi (BM1F, CM1F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (BM1E, CM1E) (78kW/106PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (BM1K, CM1K) (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (BM16, CM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 2.0 dCi (127kW/173PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.6 Flex-Fuel (77kW/105PS)
      • 2.0 (169kW/230PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
    • MEGANE II Coupé-Cabriolet (EM0/1_)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
      • 1.9 dCi (88kW/120PS)
      • 2.0 16V Turbo (120kW/163PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (EM1E) (78kW/106PS)
      • 1.6 16V (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (EM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (85kW/115PS)
    • MEGANE II Sedans (LM0/1_)
      • 1.4 (60kW/82PS)
      • 1.4 (72kW/98PS)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 2.0 (99kW/135PS)
      • 1.5 dCi (LM0F, LM0T, LM2B) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (LM0G, LM1G, LM2C) (88kW/120PS)
      • 1.9 dCi (68kW/92PS)
      • 1.5 dCi (LM02, LM13, LM2A) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (LM1F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (LM1E) (78kW/106PS)
      • 1.9 dCi (96kW/131PS)
      • 1.9 dCi (LM14, LM1D) (81kW/110PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (LM1R, LM0C) (82kW/112PS)
      • 1.5 dCi (LM16) (76kW/103PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 dCi (66kW/90PS)
    • MEGANE II Furgons/Universālis (KM_)
      • 1.5 dCi (KM1F) (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (KM02) (74kW/101PS)
      • 1.5 dCi (KM0F) (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (KM1E) (78kW/106PS)
    • MEGANE II Hatchback Van (KM0/2_)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 1.5 dCi (74kW/101PS)