PN M110694A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639393
  • High-quality filtration for cleaner cabin air
  • Captures dust, pollen, and other airborne particles
  • Ensures optimal performance of HVAC systems
  • Helps reduce odors inside the vehicle
  • Designed for a precise and easy installation
  • Durable construction for long-lasting effectiveness
  • Part of the DENCKERMANN range of quality filters
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
337
Width [mm]
240
Height [mm]
+25
  • MERCEDES-BENZ
    • C-CLASS T-Model (S203)
      • C 220 CDI (203.208) (100kW/136PS)
      • C 200 Kompressor (203.245) (120kW/163PS)
      • C 320 (203.264) (160kW/218PS)
      • C 200 CDI (203.204) (85kW/116PS)
      • C 220 CDI (203.206, 203.208) (105kW/143PS)
      • C 270 CDI (203.216) (125kW/170PS)
      • C 180 (203.235) (95kW/129PS)
      • C 240 (203.261) (125kW/170PS)
      • C 32 AMG Kompressor (203.265) (260kW/354PS)
      • C 200 CDI (203.204) (75kW/102PS)
      • C 180 Kompressor (203.246) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.242) (120kW/163PS)
      • C 240 4-matic (203.281) (125kW/170PS)
      • C 320 4-matic (203.284) (160kW/218PS)
      • C 30 CDI AMG (203.218) (170kW/231PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.243) (125kW/170PS)
      • C 200 CDI (203.207) (90kW/122PS)
      • C 230 Kompressor (203.240) (141kW/192PS)
      • C 220 CDI (203.208) (110kW/150PS)
      • C 55 AMG (203.276) (270kW/367PS)
      • C 350 (203.256) (200kW/272PS)
      • C 350 4-matic (203.287) (200kW/272PS)
      • C 280 (203.254) (170kW/231PS)
      • C 280 4-matic (203.292) (170kW/231PS)
      • C 230 (203.252) (150kW/204PS)
      • C 320 CDI (203.220) (165kW/224PS)
      • C 270 CDI (203.216) (120kW/163PS)
    • C-CLASS (W203)
      • C 180 (203.035) (95kW/129PS)
      • C 200 Kompressor (203.045) (120kW/163PS)
      • C 240 (203.061) (125kW/170PS)
      • C 320 (203.064) (160kW/218PS)
      • C 200 CDI (203.004) (85kW/116PS)
      • C 270 CDI (203.016) (125kW/170PS)
      • C 220 CDI (203.006, 203.008) (105kW/143PS)
      • C 32 AMG Kompressor (203.065) (260kW/354PS)
      • C 200 CDI (203.004) (75kW/102PS)
      • C 180 Kompressor (203.046) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.042) (120kW/163PS)
      • C 240 4-matic (203.081) (125kW/170PS)
      • C 320 4-matic (203.084) (160kW/218PS)
      • C 30 CDI AMG (203.018) (170kW/231PS)
      • C 200 CDI (203.007) (90kW/122PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.043) (125kW/170PS)
      • C 230 Kompressor (203.040) (141kW/192PS)
      • C 220 CDI (203.008) (110kW/150PS)
      • C 55 AMG (203.076) (270kW/367PS)
      • C 320 CDI (203.020) (165kW/224PS)
      • C 280 (203.054) (170kW/231PS)
      • C 280 4-matic (203.092) (170kW/231PS)
      • C 350 (203.056) (200kW/272PS)
      • C 350 4-matic (203.087) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.052) (150kW/204PS)
      • C 220 CDI (203.006) (100kW/136PS)
      • C 270 CDI (203.016) (120kW/163PS)
    • C-CLASS T-Model (S202)
      • C 240 T (202.088) (125kW/170PS)
    • C-CLASS Coupe (CL203)
      • C 180 (203.735) (95kW/129PS)
      • C 200 Kompressor (203.745) (120kW/163PS)
      • C 220 CDI (203.706) (105kW/143PS)
      • C 230 Kompressor (203.747) (145kW/197PS)
      • C 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • C 200 Kompressor (203.742) (120kW/163PS)
      • C 230 Kompressor (203.740) (141kW/192PS)
      • C 32 AMG Kompressor (203.765) (260kW/354PS)
      • C 30 CDI AMG (203.718) (170kW/231PS)
      • C 320 (203.764) (160kW/218PS)
      • C 200 CGI Kompressor (203.743) (125kW/170PS)
      • C 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • C 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)
      • C 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • C 230 (203.752) (150kW/204PS)
      • C 160 Kompressor (203.730) (90kW/122PS)
    • CLK (C209)
      • CLK 320 (209.365) (160kW/218PS)
      • CLK 500 (209.375) (225kW/306PS)
      • CLK 240 (209.361) (125kW/170PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.342) (120kW/163PS)
      • CLK 200 CGI (209.343) (125kW/170PS)
      • CLK 270 CDI (209.316) (125kW/170PS)
      • CLK 55 AMG (209.376) (270kW/367PS)
      • CLK DTM AMG (209.376) (428kW/582PS)
      • CLK 350 (209.356) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.354) (170kW/231PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (110kW/150PS)
      • CLK 320 CDI (209.320) (165kW/224PS)
      • CLK 63 AMG (209.377) (354kW/481PS)
      • CLK 500 (209.372) (285kW/388PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.341) (135kW/184PS)
      • CLK 63 AMG (209.377) (373kW/507PS)
      • CLK 220 CDI (209.308) (100kW/136PS)
    • CLK Kabriolets (A209)
      • CLK 200 Kompressor (209.442) (120kW/163PS)
      • CLK 240 (209.461) (125kW/170PS)
      • CLK 320 (209.465) (160kW/218PS)
      • CLK 500 (209.475) (225kW/306PS)
      • CLK 55 AMG (209.476) (270kW/367PS)
      • CLK 350 (209.456) (200kW/272PS)
      • CLK 280 (209.454) (170kW/231PS)
      • CLK 63 AMG (209.477) (354kW/481PS)
      • CLK 320 CDI (209.420) (165kW/224PS)
      • CLK 200 Kompressor (209.441) (135kW/184PS)
      • CLK 500 (209.472) (285kW/388PS)
      • CLK AMG DTM (209.476) (428kW/582PS)
    • CLC-CLASS (CL203)
      • CLC 180 Kompressor (203.746) (105kW/143PS)
      • CLC 200 Kompressor (203.741) (135kW/184PS)
      • CLC 230 (203.752) (150kW/204PS)
      • CLC 350 (203.756) (200kW/272PS)
      • CLC 200 CDI (203.707) (90kW/122PS)
      • CLC 220 CDI (203.708) (110kW/150PS)
      • CLC 250 (150kW/204PS)
      • CLC 160 (203.731) (95kW/129PS)