DENCKERMANN Cabin Filter M110659K
inc. VAT 21%
In stock 227
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110659K
Make DENCKERMANN
EAN 5901225751492
  • Filters out dust, pollen, and other airborne contaminants.
  • Improves cabin air quality for a healthier environment.
  • Helps prevent allergens from entering the vehicle.
  • Ensures optimal performance of the HVAC system.
  • Contributes to a more comfortable driving experience.
  • Designed for reliable and effective filtration.
  • Essential for maintaining interior air purity.
Filter assembly
Activated carbon filter
Length [mm]
272
Width [mm]
234
Height [mm]
3+2
  • OPEL
    • ASTRA G Hečbeka virsbūve (T98)
      • 1.2 16V (F08, F48) (48kW/65PS)
      • 1.6 (F08, F48) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (F08, F48) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F08, F48) (85kW/116PS)
      • 2.0 16V (F08, F48) (100kW/136PS)
      • 1.7 TD (F08, F48) (50kW/68PS)
      • 2.0 DI (F08, F48) (60kW/82PS)
      • 2.2 DTI (F08, F48) (86kW/117PS)
      • 1.4 16V (F08, F48) (66kW/90PS)
      • 2.0 16V OPC (F08, F48) (118kW/160PS)
      • 2.0 DTI 16V (F08, F48) (74kW/101PS)
      • 1.7 DTI 16V (F08, F48) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (F08, F48) (55kW/75PS)
      • 1.6 (F08, F48) (62kW/84PS)
      • 1.8 16V (F08, F48) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F08, F48) (108kW/147PS)
      • 2.0 OPC (F08, F48) (141kW/192PS)
      • 2.2 DTI (F08, F48) (92kW/125PS)
      • 1.7 CDTI (F08, F48) (59kW/80PS)
      • 1.6 (F08, F48) (76kW/103PS)
      • 2.0 OPC (F08, F48) (147kW/200PS)
      • 1.4 (F08, F48) (66kW/90PS)
    • ASTRA G Universālis (T98)
      • 1.2 16V (F35) (48kW/65PS)
      • 1.6 (F35) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (F35) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F35) (85kW/116PS)
      • 2.0 16V (F35) (100kW/136PS)
      • 1.7 TD (F35) (50kW/68PS)
      • 2.0 DI (F35) (60kW/82PS)
      • 2.2 DTI (F35) (86kW/117PS)
      • 1.4 16V (F35) (66kW/90PS)
      • 2.0 DTI 16V (F35) (74kW/101PS)
      • 1.7 DTI 16V (F35) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (F35) (55kW/75PS)
      • 1.6 (F35) (62kW/84PS)
      • 1.8 16V (F35) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F35) (108kW/147PS)
      • 2.0 OPC (F35) (141kW/192PS)
      • 2.2 DTI (F35) (92kW/125PS)
      • 1.6 CNG (F35) (71kW/97PS)
      • 1.7 CDTI (F35) (59kW/80PS)
      • 1.6 (F35) (76kW/103PS)
      • 2.0 OPC (F35) (147kW/200PS)
    • ZAFIRA B Furgons/minivens (A05)
      • 1.7 CDTI VAN (M75) (81kW/110PS)
      • 1.6 CNG Turbo VAN (M75) (110kW/150PS)
      • 1.8 VAN (M75) (103kW/140PS)
      • 1.7 CDTI VAN (M75) (92kW/125PS)
      • 1.9 CDTI VAN (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI VAN (M75) (88kW/120PS)
      • 1.6 CNG VAN (M75) (69kW/94PS)
    • ASTRA G Coupe (T98)
      • 1.6 16V (F07) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F07) (85kW/116PS)
      • 2.0 16V Turbo (F07) (140kW/190PS)
      • 1.8 16V (F07) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F07) (108kW/147PS)
      • 2.2 DTI (F07) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V Turbo (F07) (141kW/192PS)
      • 2.0 16V Turbo (F07) (147kW/200PS)
      • 1.6 16V (F07) (76kW/103PS)
    • ASTRA G Sedans (T98)
      • 2.2 DTI (F69) (86kW/117PS)
      • 1.6 (F69) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (F69) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F69) (85kW/116PS)
      • 2.0 16V (F69) (100kW/136PS)
      • 2.0 DI (F69) (60kW/82PS)
      • 1.7 TD (F69) (50kW/68PS)
      • 1.2 16V (F69) (48kW/65PS)
      • 1.4 16V (F69) (66kW/90PS)
      • 2.0 DTI 16V (F69) (74kW/101PS)
      • 1.7 DTI 16V (F69) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (F69) (55kW/75PS)
      • 1.6 (F69) (62kW/84PS)
      • 1.8 16V (F69) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F69) (108kW/147PS)
      • 2.2 DTI (F69) (92kW/125PS)
      • 1.7 CDTI (F69) (59kW/80PS)
      • 1.6 (F69) (76kW/103PS)
      • 1.4 (F69) (66kW/90PS)
      • 1.6 LPG (F69) (74kW/101PS)
    • ZAFIRA A Lielas ietilpības automobilis (T98)
      • 2.2 DTI 16V (F75) (86kW/117PS)
      • 1.6 16V (F75) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F75) (85kW/116PS)
      • 2.0 DI 16V (F75) (60kW/82PS)
      • 1.8 16V (F75) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F75) (108kW/147PS)
      • 2.0 DTI 16V (F75) (74kW/101PS)
      • 2.0 OPC (F75) (141kW/192PS)
      • 1.6 CNG (F75) (71kW/97PS)
      • 2.2 DTI 16V (F75) (92kW/125PS)
      • 2.0 OPC (F75) (147kW/200PS)
    • ASTRA G Furgons/Universālis (F70)
      • 1.6 (F70) (55kW/75PS)
      • 1.7 TD (F70) (50kW/68PS)
      • 2.0 DI (F70) (60kW/82PS)
      • 1.6 (F70) (62kW/84PS)
      • 1.6 (F70) (76kW/103PS)
      • 1.7 DTI 16V (F70) (55kW/75PS)
      • 1.7 CDTi (F70) (59kW/80PS)
      • 1.4 (F70) (66kW/90PS)
      • 2.0 DTI (F70) (74kW/101PS)
      • 1.6 (F70) (74kW/101PS)
      • 1.2 (F70) (48kW/65PS)
    • ASTRA G Kabriolets (T98)
      • 1.6 16V (F67) (74kW/101PS)
      • 1.8 16V (F67) (92kW/125PS)
      • 2.2 16V (F67) (108kW/147PS)
      • 2.0 OPC (F67) (141kW/192PS)
      • 2.2 DTI (F67) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V Turbo (F67) (147kW/200PS)
      • 1.6 (F67) (76kW/103PS)
    • ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05)
      • 1.6 (M75) (77kW/105PS)
      • 2.0 (M75) (147kW/200PS)
      • 2.2 (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (74kW/100PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (88kW/120PS)
      • 1.8 (M75) (103kW/140PS)
      • 2.0 (M75) (177kW/241PS)
      • 1.6 CNG (M75) (69kW/94PS)
      • 1.6 (M75) (85kW/115PS)
      • 1.7 CDTI (M75) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (M75) (92kW/125PS)
      • 1.6 CNG Turbo (M75) (110kW/150PS)
      • 1.8 (M75) (88kW/120PS)
      • 1.8 LPG (M75) (103kW/140PS)
      • 1.6 FlexFuel (M75) (85kW/116PS)
    • ASTRA G CLASSIC Caravan (F35)
      • 1.4 (F35) (66kW/90PS)
      • 1.7 CDTI (59kW/80PS)
      • 1.4 16V (66kW/90PS)
      • 1.6 (76kW/103PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
    • ASTRA G CLASSIC Sedans (T98)
      • 1.6 16V (F69) (74kW/101PS)
      • 1.4 16V (F69) (66kW/90PS)
    • ASTRA G CLASSIC (T98)
      • 1.6 (F08, F48) (76kW/103PS)
  • CHEVROLET
    • ZAFIRA (F75)
      • 2.0 (100kW/136PS)