DENCKERMANN Cabin Filter M110139A
Compatible with VOLVO C30 (533) , VOLVO C70 II Kabriolets (542) , VOLVO S40 II (544) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 136
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN M110139A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639171
  • High-efficiency filtration of airborne particles
  • Removes dust, pollen, and soot
  • Improves interior air quality
  • Supports efficient climate control system operation
  • Contributes to a healthier cabin environment
  • Durable construction for reliable performance
  • Designed for easy installation
Length [mm]
233
Width [mm]
210
Height [mm]
+35
  • VOLVO
    • C30 (533)
      • D2 (84kW/115PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
      • Electric (82kW/112PS)
      • Electric (89kW/120PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
    • S40 II (544)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D2 (84kW/115PS)
      • 2.0 F (107kW/146PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 CDI (120kW/163PS)
    • V50 (545)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 Tdi (120kW/163PS)
      • D2 (84kW/114PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.0 D4 (96kW/131PS)
  • FORD
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
      • 2.5 RS 500 (257kW/350PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
    • FOCUS II Kabriolets
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
    • FOCUS I (DAW, DBW)
      • 1.8 16V BiFuel (85kW/115PS)
    • FOCUS II Furgons/Universālis
      • 1.6 Ti-VCT (85kW/116PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)