PN M110116A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639225
  • Filters out dust, pollen, and other airborne contaminants.
  • Improves interior air quality for a healthier cabin.
  • Helps maintain efficient HVAC system performance.
  • Reduces odors entering the vehicle.
  • Designed for easy installation.
  • Durable construction for long-lasting filtration.
  • Part code: M110116A
  • Brand: DENCKERMANN
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
535
Width [mm]
1;10
Height [mm]
26
  • VW
    • SHARAN (7M8, 7M9, 7M6)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.8 VR6 Syncro (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.8 V6 24V (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.8 V6 24V 4motion (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 LPG (85kW/115PS)
    • SHARAN VAN (7M_)
      • 2.0 (7M8, 7M9) (85kW/116PS)
      • 2.8 VR6 (7M8) (128kW/174PS)
      • 2.8 VR6 (7M9) (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (7M8, 7M9) (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (7M8) (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (7M6, 7M9) (85kW/116PS)
      • 1.9 TDI (7M9) (96kW/131PS)
  • FORD
    • GALAXY I (WGR)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 i (85kW/116PS)
      • 2.8 i V6 (128kW/174PS)
      • 2.8 i V6 4x4 (128kW/174PS)
      • 2.3 16V (107kW/146PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 V6 (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.3 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
    • GALAXY MK I VAN (WGR)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.3 (107kW/145PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.8 (150kW/204PS)
      • 1.9 TDi (66kW/90PS)
      • 1.9 TDi (85kW/116PS)
  • SEAT
    • ALHAMBRA (7V8, 7V9)
      • 2.0 i (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 2.8 V6 (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.8 V6 4motion (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/131PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
    • ALHAMBRA VAN (7V8, 7V9)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • TDI (66kW/90PS)
      • TDI (81kW/110PS)
      • TDI (85kW/116PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/116PS)
      • 1.9 TDI (96kW/131PS)