DENCKERMANN Cabin Filter M110047A
inc. VAT 21%
In stock 102
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110047A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639188
  • Filters out dust, pollen, and other airborne particles
  • Improves interior air quality for a healthier cabin environment
  • Helps prevent allergens and pollutants from entering the vehicle
  • Supports efficient operation of the climate control system
  • Designed for precise fitment and easy installation
  • Manufactured by DENCKERMANN for reliable performance
  • Essential component for driver and passenger comfort
  • Contributes to a cleaner and more pleasant driving experience
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
387
Width [mm]
146
Height [mm]
+25
  • AUDI
    • COUPE B3 (89, 8B3)
      • 2.3 (100kW/136PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.0 16 V (103kW/140PS)
      • 2.3 (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.3 quattro (98kW/134PS)
      • 2.3 20V quattro (123kW/167PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
    • 80 B4 Sedans (8C2)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (52kW/71PS)
      • 1.6 E (74kW/101PS)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.0 E 16V (103kW/140PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.0 E 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
    • 80 B4 Avant (8C5)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.0 E 16V (103kW/140PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • RS2 quattro (232kW/315PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 E (74kW/101PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
    • CABRIOLET B3 (8G7)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
    • A4 B5 (8D2)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI quattro (81kW/110PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • S4 quattro (195kW/265PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 2.5 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.9 TDI quattro (85kW/116PS)
      • 1.9 TDI (55kW/75PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
      • 2.6 (102kW/139PS)
      • 2.8 (140kW/190PS)
    • A4 B5 Avant (8D5)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 quattro (92kW/125PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 (142kW/193PS)
      • 2.8 quattro (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI quattro (81kW/110PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 quattro (121kW/165PS)
      • S4 quattro (195kW/265PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.8 T quattro (132kW/180PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.9 TDI quattro (85kW/115PS)
      • RS4 quattro (280kW/380PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.4 quattro (120kW/163PS)
      • 1.9 Hybrid (66kW/90PS)
  • VW
    • PASSAT B5 (3B2)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.3 VR5 (110kW/150PS)
      • 2.8 V6 Syncro/4motion (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 V6 (142kW/193PS)
      • 1.8 Syncro/4motion (92kW/125PS)
      • 1.9 TDI Syncro/4motion (81kW/110PS)
      • 2.3 VR5 Syncro/4motion (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 2.5 TDI Syncro/4motion (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.0 4motion (88kW/120PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
    • PASSAT B5 Variant (3B5)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.3 VR5 (110kW/150PS)
      • 2.8 V6 (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
      • 2.0 (88kW/120PS)
      • 2.0 4motion (88kW/120PS)
      • 1.8 (85kW/115PS)
    • PASSAT B5.5 (3B3)
      • 2.8 (142kW/193PS)