DENCKERMANN Cabin Filter M110041A
Compatible with BMW 3 (E46) , BMW 3 Coupe (E46) , BMW X3 (E83) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 96
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110041A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639133
  • High-quality cabin air filter from DENCKERMANN
  • Part number: M110041A
  • Removes dust, pollen, and other airborne particles
  • Improves interior air quality for a healthier environment
  • Helps reduce allergens and pollutants
  • Designed for efficient filtration and optimal airflow
  • Ensures a more comfortable driving experience
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
669
Width [mm]
+120
Height [mm]
28
  • BMW
    • 3 (E46)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 323 i (125kW/170PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 xd (135kW/184PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 xi (141kW/192PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 328 Ci (142kW/193PS)
      • 320 Ci (110kW/150PS)
      • 318 Ci (87kW/118PS)
      • M3 (252kW/343PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
      • 316 Ci (77kW/105PS)
      • 318 Ci (105kW/143PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • M3 CSL (265kW/360PS)
      • 316 Ci (85kW/115PS)
      • 318 Ci (110kW/150PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
    • X3 (E83)
      • xDrive 20 d (120kW/163PS)
      • xDrive 30 d (155kW/211PS)
      • 3.0 i xDrive (170kW/231PS)
      • 2.5 i (141kW/192PS)
      • 3.0 d (150kW/204PS)
      • 2.0 d (110kW/150PS)
      • 2.0 i (110kW/150PS)
      • 3.0 d (160kW/218PS)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • 2.0 sd (130kW/177PS)
      • xDrive 20 i (110kW/150PS)
      • xDrive 25 i (160kW/218PS)
      • xDrive 30 i (200kW/272PS)
      • xDrive 20 d (130kW/177PS)
      • xDrive 18 d (105kW/143PS)
      • xDrive 30 d (160kW/218PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
      • xDrive 18 d (100kW/136PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 328 i (142kW/193PS)
      • 320 d (100kW/136PS)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 xd (135kW/184PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 325 i (141kW/192PS)
      • 325 xi (141kW/192PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 316 i (85kW/115PS)
      • 318 d (85kW/115PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
      • 318 d (85kW/116PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 323 Ci (125kW/170PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
      • 320 Ci (125kW/170PS)
      • 325 Ci (141kW/192PS)
      • M3 (252kW/343PS)
      • 318 Ci (105kW/143PS)
      • 320 Cd (110kW/150PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 318 Ci (110kW/150PS)
    • 3 Compact (E46)
      • 316 ti (85kW/115PS)
      • 325 ti (141kW/192PS)
      • 318 ti (105kW/143PS)
      • 320 td (110kW/150PS)
      • 318 td (85kW/115PS)
      • 316 ti (85kW/115PS)
  • ALPINA
    • B3 (E46)
      • 3.3 (206kW/280PS)
      • 3.3 Visu riteņu piedziņa (206kW/280PS)
      • 3.4 S (224kW/305PS)
    • B3 Coupe (E46)
      • 3.3 (206kW/280PS)
      • 3.4 S (224kW/305PS)
    • B3 Touring (E46)
      • 3.3 (206kW/280PS)
      • 3.4 S (224kW/305PS)
    • B3 Kabriolets (E46)
      • 3.3 (206kW/280PS)
      • 3.4 S (224kW/305PS)