PN M110013A
Make DENCKERMANN
EAN 5902841639584
  • Brand: DENCKERMANN
  • Part Code: M110013A
  • Type: Cabin Air Filter
  • Removes dust, pollen, and other airborne particles
  • Improves interior air quality
  • Supports climate control system efficiency
  • Designed for reliable performance
Filter assembly
Activated carbon filter
Filter assembly
Fine Particulate Air Filter (PM 2.5)
with antibacterial effect
with fungicidal effect
Length [mm]
225
Width [mm]
112
Height [mm]
29
  • HONDA
    • CIVIC VII Hatchback (EU, EP, EV)
      • 1.4 iS (EP1, EU5, EU7) (66kW/90PS)
      • 1.6 i (EP2, EU8, EU6) (81kW/110PS)
      • 1.4 i (EP1, EU7) (55kW/75PS)
      • 2.0 Type-R (EP3) (147kW/200PS)
      • 1.7 CTDi (EP4, EU9) (74kW/100PS)
      • 2.0 i Sport (EV1) (118kW/160PS)
    • CIVIC VII Coupe (EM2)
      • 1.6 i (EM1) (81kW/110PS)
      • 1.7 i (EM2) (88kW/120PS)
      • 1.7 i VTEC (EM2) (92kW/125PS)
    • STREAM (RN)
      • 1.7 16V (RN1) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (RN3) (115kW/156PS)
    • CIVIC VII Sedans (ES, ET)
      • 1.7 (85kW/116PS)
      • 1.3 IMA (ED9, ES9) (61kW/83PS)
      • 1.4 (ES4) (66kW/90PS)
      • 1.6 (ES5) (81kW/110PS)
    • CR-V II (RD_)
      • 2.0 (RD5) (110kW/150PS)
      • 2.2 CTDi (RD9) (103kW/140PS)
    • FR-V (BE)
      • 2.2 i CTDi (BE5) (103kW/140PS)
      • 2.0 (BE3) (110kW/150PS)
      • 1.7 (BE1) (92kW/125PS)
      • 1.8 (BE1) (103kW/140PS)