PN B190178L
Make DENCKERMANN
EAN 5902841628373
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures reliable and consistent braking force
  • Durable construction for extended service life
  • Designed to meet or exceed original equipment specifications
  • Restores optimal braking performance
  • High-quality materials for enhanced performance
  • Essential for vehicle safety and control
Installation side
Front axle on the left
Mass [kg]
4,95
Diameter [mm]
44
Brake disc thickness [mm]
2+2
Brake caliper type
Brake caliper (2 pistons)
Brake system
Wabco
  • MERCEDES-BENZ
    • SPRINTER 2-t Autobuss (B901, B902)
      • 208 D (901.371, 902.371, 902.372) (58kW/79PS)
      • 212 D (902.471, 902.472) (90kW/122PS)
      • 214 (902.071, 902.072, 902.671, 902.672) (105kW/143PS)
      • 210 D (902.471, 902.472) (75kW/102PS)
    • SPRINTER 2-t Furgons (B901, B902)
      • 210 D (901.461, 901.462, 902.461, 902.462) (75kW/102PS)
      • 208 D (901.361, 901.362, 902.361, 902.362) (58kW/79PS)
      • 212 D (901.461, 901.462, 902.461, 902.462) (90kW/122PS)
      • 214 (901.061, 901.062, 901.661, 901.662, 902.061,... (105kW/143PS)
      • 208 D (901.361, 901.362, 902.361, 902.362) (60kW/82PS)
    • SPRINTER 2-t Platforma/Šasija (B901, B902)
      • 212 D (901.421, 902.412) (90kW/122PS)
      • 208 D (901.311, 901.312, 901.321, 902.311, 902.312,... (58kW/79PS)
      • 214 (902.011, 902.012, 902.611, 902.612) (105kW/143PS)
      • 208 D (901.311, 901.312, 901.321, 902.311, 902.312,... (60kW/82PS)
    • SPRINTER 3-t Platforma/Šasija (B903)
      • 308 D 2.3 (903.311, 903.312, 903.322) (58kW/79PS)
      • 312 D 2.9 (903.411, 903.412, 903.421, 903.422, 903.423) (90kW/122PS)
      • 314 (903.011, 903.012, 903.013, 903.022, 903.612,... (105kW/143PS)
      • 310 D 2.9 (903.411, 903.412, 903.413, 903.421, 903.422,... (75kW/102PS)
      • 308 D 2.3 (903.311, 903.322) (60kW/82PS)
      • 316 CDI (903.611, 903.612, 903.613, 903.621, 903.622,... (115kW/156PS)
      • 314 4x4 (903.612, 903.613, 903.622) (105kW/143PS)
    • SPRINTER 3-t Furgons (B903)
      • 308 D 2.3 (903.361, 903.362, 903.363) (58kW/79PS)
      • 314 (903.061, 903.062, 903.063, 903.661, 903.662) (105kW/143PS)
      • 312 D 2.9 (903.461, 903.462, 903.463) (90kW/122PS)
      • 314 4x4 (903.661, 903.662, 903.663) (105kW/143PS)
      • 312 D 2.9 4x4 (903.461, 903.462) (90kW/122PS)
      • 308 D 2.3 (903.361) (60kW/82PS)
    • SPRINTER 3-t Autobuss (B903)
      • 312 D 2.9 (903.471, 903.472, 903.473) (90kW/122PS)
      • 308 D (903.372, 903.373) (58kW/79PS)
      • 314 (903.071, 903.072, 903.073, 903.671, 903.672,... (105kW/143PS)
      • 312 D 2.9 4x4 (903.473) (90kW/122PS)
      • 310 D 4x4 (903.472, 903.473) (75kW/102PS)
      • 314 4x4 (903.672, 903.673) (105kW/143PS)
      • 308 D (903.371, 903.372, 903.373) (60kW/82PS)
    • SPRINTER 4-t Autobuss (B904)
      • 414 (904.662, 904.663) (105kW/143PS)
      • 408 CDI (904.662, 904.663) (60kW/82PS)
      • 411 CDI (904.662, 904.663) (80kW/109PS)
      • 413 CDI (904.663, 904.662) (95kW/129PS)
      • 416 CDI (904.662, 904.663) (115kW/156PS)
    • SPRINTER 4-t Platforma/Šasija (B904)
      • 414 (904.012, 904.013, 904.612, 904.613) (105kW/143PS)
      • 414 4x4 (904.012, 904.013, 904.612, 904.613) (105kW/143PS)
      • 408 CDI (60kW/82PS)
      • 411 CDI (80kW/109PS)
      • 411 CDI 4x4 (80kW/109PS)
      • 413 CDI (95kW/129PS)
      • 413 CDI 4x4 (95kW/129PS)
      • 416 CDI (115kW/156PS)
      • 416 CDI 4x4 (115kW/156PS)
      • 408 D (58kW/79PS)
      • 410 D (75kW/102PS)
      • 410 D 4x4 (75kW/102PS)
      • 412 D (85kW/115PS)
      • 412 D 4x4 (85kW/115PS)
      • 412 D (90kW/122PS)
      • 412 D 4x4 (90kW/122PS)
    • SPRINTER 4-t Furgons (B904)
      • 414 (904.062, 904.063, 904.662, 904.663) (105kW/143PS)
      • 414 4x4 (904.062, 904.063, 904.662, 904.663) (105kW/143PS)
      • 408 CDI (60kW/82PS)
      • 411 CDI (80kW/109PS)
      • 413 CDI (95kW/129PS)
      • 416 CDI (115kW/156PS)
      • 411 CDI 4x4 (80kW/109PS)
      • 413 CDI 4x4 (95kW/129PS)
      • 416 CDI 4x4 (115kW/156PS)
      • 408 D (58kW/79PS)
      • 410 D (75kW/102PS)
      • 410 D 4x4 (75kW/102PS)
      • 412 D (85kW/115PS)
      • 412 D 4x4 (85kW/115PS)
      • 412 D (90kW/122PS)
      • 412 D 4x4 (90kW/122PS)
    • SPRINTER 4,6-t Furgons (B906)
      • 424 (906.655, 906.657, 906.653) (190kW/258PS)
      • 419 CDI (906.653, 906.655, 906.657) (140kW/190PS)
    • SPRINTER 4,6-t Platforma/Šasija (B906)
      • 424 (906.153, 906.155, 906.253, 906.255) (190kW/258PS)
    • VARIO Platforma/Šasija (B670, B668, B667)
      • 512 D (667.321, 667.322, 667.323) (90kW/122PS)
    • VARIO Furgons (B667, B670, B668)
      • 512 D (667.351, 667.352, 667.353) (90kW/122PS)
  • VW
    • LT 28-46 II Furgons (2DA, 2DD, 2DH)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.8 TDI (92kW/125PS)
      • 2.5 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.8 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (70kW/95PS)
      • 2.8 TDI (116kW/158PS)
    • LT 28-46 II Platforma/Šasija (2DC, 2DF, 2DG, 2DL, 2DM)
      • 2.8 TDI (92kW/125PS)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 2.5 TDI (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (66kW/90PS)
      • 2.5 TDI (80kW/109PS)
      • 2.8 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (70kW/95PS)
      • 2.8 TDI (116kW/158PS)