PN B190120R
Make DENCKERMANN
EAN 5902841627802
  • Direct replacement for original caliper
  • Ensures proper brake pad alignment
  • Restores braking performance
  • Durable construction for longevity
  • Designed for specific vehicle applications
  • Meets high-quality manufacturing standards
Installation side
Front axle right
Mass [kg]
2,36
Diameter [mm]
+60
Brake disc thickness [mm]
28
Brake caliper type
Brake caliper (1 piston)
Material
Aluminum
Brake system
Bosch
  • MERCEDES-BENZ
    • E-CLASS T-Model (S211)
      • E 220 T CDI (120kW/163PS)
      • E 240 T (211.261) (130kW/177PS)
      • E 200 T Kompressor (211.242) (120kW/163PS)
      • E 220 T CDI (211.206) (110kW/150PS)
      • E 270 T CDI (211.216) (130kW/177PS)
      • E 280 T CDI (211.220) (140kW/190PS)
      • E 220 T CDI (211.208) (125kW/170PS)
      • E 200 Kompressor (211.241) (135kW/184PS)
      • E 220 CDI (211.206) (100kW/136PS)
      • E 200 CDI (211.207) (100kW/136PS)
      • 350 CGI (211.257) (215kW/292PS)
    • E-CLASS (W211)
      • E 220 CDI (120kW/163PS)
      • E 320 (211.065) (165kW/224PS)
      • E 240 (211.061) (130kW/177PS)
      • E 220 CDI (211.006) (110kW/150PS)
      • E 270 CDI (211.016) (130kW/177PS)
      • E 200 CDI (211.004) (75kW/102PS)
      • E 200 CDI (211.004) (90kW/122PS)
      • E 200 Kompressor (211.042) (120kW/163PS)
      • E 320 CDI (211.026) (150kW/204PS)
      • E 200 NGT (211.042) (120kW/163PS)
      • E 280 CDI (211.023) (130kW/177PS)
      • E 280 (211.054) (170kW/231PS)
      • E 350 (211.056) (200kW/272PS)
      • E 280 CDI (211.020) (140kW/190PS)
      • E 320 CDI (211.022) (165kW/224PS)
      • E 200 CDI (211.007) (100kW/136PS)
      • E 220 CDI (211.008) (125kW/170PS)
      • E 200 Kompressor (211.041) (135kW/184PS)
      • E 220 CDI (211.006) (100kW/136PS)
      • E 350 CGI (211.057) (215kW/292PS)
      • E 300 BlueTEC (211.024) (155kW/211PS)
      • E 230 (211.052) (150kW/204PS)