Water Pump, Engine Cooling A310086P
Compatible with BMW 3 (E30) , BMW 3 (E36) , BMW 3 Coupe (E36) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 38
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN A310086P
Make DENCKERMANN
EAN 5901225726414
  • Ensures efficient engine cooling
  • Maintains optimal operating temperature
  • Prevents engine overheating
  • Reliable coolant circulation
  • Durable construction for longevity
  • Designed for specific vehicle applications
  • Part of essential engine maintenance
  • BMW
    • 3 (E30)
      • 318 is (100kW/136PS)
    • 3 (E36)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 318 is (103kW/140PS)
      • 318 i (85kW/115PS)
      • 318 is (103kW/140PS)
    • 3 Coupe (E36)
      • 318 is (103kW/140PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 318 is (103kW/140PS)
    • 3 Kabriolets (E36)
      • 318 i (85kW/115PS)
    • 3 Compact (E36)
      • 316 i (75kW/102PS)
      • 318 ti (103kW/140PS)
      • 318 ti (103kW/140PS)
      • 316 g (75kW/102PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
    • 5 Touring (E34)
      • 518 g (74kW/101PS)
      • 518 i (85kW/115PS)
    • 5 (E34)
      • 518 i (85kW/115PS)
      • 518 i (83kW/113PS)
    • 3 Touring (E36)
      • 318 i (85kW/116PS)
      • 316 i (75kW/102PS)
    • Z3 Roadster (E36)
      • 1.9 i (103kW/140PS)
      • 1.8 i (85kW/116PS)
      • 1.9 i (87kW/118PS)
      • 1.9 i (85kW/116PS)
    • 3 (E46)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 316 i (77kW/105PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 318 Ci (87kW/118PS)
      • 318 Ci (105kW/143PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 318 i (87kW/118PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 318 Ci (105kW/143PS)