Water Pump, Engine Cooling A310079P
inc. VAT 21%
In stock 11
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN A310079P
Make DENCKERMANN
EAN 5901225730435
  • DENCKERMANN brand water pump
  • Part code: A310079P
  • Essential for engine cooling system
  • Maintains optimal engine temperature
  • Prevents engine overheating
  • Ensures consistent coolant circulation
  • Reliable performance and durability
  • MERCEDES-BENZ
    • E-CLASS (W124)
      • E 200 (124.019) (100kW/136PS)
      • E 220 (124.022) (110kW/150PS)
    • E-CLASS T-Model (S124)
      • E 200 T (124.079) (100kW/136PS)
      • E 220 T (124.082) (110kW/150PS)
    • E-CLASS Kabriolets (A124)
      • E 200 (124.060) (100kW/136PS)
      • E 220 (124.062) (110kW/150PS)
    • E-CLASS Coupe (C124)
      • E 200 (124.040) (100kW/136PS)
      • E 220 (124.042) (110kW/150PS)
    • C-CLASS (W202)
      • C 180 (202.018) (90kW/122PS)
      • C 220 (202.022) (110kW/150PS)
      • C 200 (202.020) (100kW/136PS)
      • C 180 (202.018) (89kW/121PS)
      • C 200 Kompressor (202.025) (132kW/180PS)
      • C 230 (202.023) (110kW/150PS)
      • C 200 Kompressor (202.025) (141kW/192PS)
    • E-CLASS (W210)
      • E 200 (210.035) (100kW/136PS)
      • E 230 (210.037) (110kW/150PS)
    • 124 Sedans (W124)
      • 200 E (124.019) (100kW/136PS)
      • 220 E (124.022) (110kW/150PS)
    • C-CLASS T-Model (S202)
      • C 180 T (202.078) (90kW/122PS)
      • C 200 T (202.080) (100kW/136PS)
      • C 230 T (202.083) (110kW/150PS)
      • C 200 T Kompressor (202.082) (141kW/192PS)
    • E-CLASS T-Model (S210)
      • E 200 T (210.235) (100kW/136PS)
      • E 230 T (210.237) (110kW/150PS)
    • SLK (R170)
      • 200 (170.435) (100kW/136PS)
    • CLK (C208)
      • CLK 200 (208.335) (100kW/136PS)
    • M-CLASS (W163)
      • ML 230 (163.136) (110kW/150PS)
    • 124 T-Model (S124)
      • 220 TE (124.082) (110kW/150PS)
      • 200 TE (124.079) (100kW/136PS)
    • CLK Kabriolets (A208)
      • CLK 200 (208.435) (100kW/136PS)
    • 124 Coupe (C124)
      • 220 CE (124.042) (110kW/150PS)