DENCKERMANN Fuel Filter A120275V
inc. VAT 21%
In stock 8
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN A120275V
Make DENCKERMANN
EAN 5902841651951
  • Effective removal of fuel contaminants
  • Protects fuel injectors and pumps
  • Ensures optimal engine performance
  • Durable construction for reliable filtration
  • Designed for specific vehicle applications
  • Easy to install
  • Meets high-quality standards
Filter assembly
Direct flow filter
Filter assembly
with integrated pressure regulator
Height [mm]
137
Outer diameter [mm]
93
  • NISSAN
    • NAVARA NP300 (D40)
      • 2.5 dCi 4WD (D40TT, D40T, D40M, D40BB) (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi (106kW/144PS)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi (120kW/163PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • NAVARA NP300 Platforma/Šasija (D40)
      • 2.5 dCi (140kW/190PS)
    • PATHFINDER III (R51)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi 4WD (140kW/190PS)
      • 2.5 dCi 4WD (120kW/163PS)
    • PATHFINDER III VAN (R51_)
      • 2.5 dCi 4x4 (R51M) (140kW/190PS)