DAYCO KTBWP7150 Water Pump + Timing Belt Kit
inc. VAT 21%
In stock 24
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN KTBWP7150
Make DAYCO
EAN 8021787096699
  • Includes water pump and timing belt
  • Ensures precise engine timing
  • Maintains optimal engine temperature
  • Designed for durability and reliability
  • Meets or exceeds OE specifications
  • Simplifies maintenance procedures
  • From a trusted manufacturer, DAYCO
Mass [kg]
+20
  • PEUGEOT
    • 508 I (8D_)
      • 2.2 HDi (150kW/204PS)
    • 508 SW I (8E_)
      • 2.2 HDi (150kW/204PS)
    • 607 (9D, 9U)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
    • 407 (6D_)
      • 2.2 HDi 170 (6D4HTH) (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (6D4HPH) (120kW/163PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 2.2 HDi 170 (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
    • 4007 (VU_, VV_)
      • 2.2 HDi (115kW/156PS)
    • 807 (EB_)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
    • 4007 Van (VU_, VV_)
      • HDi 155 (VU4HNH, VV4HK8) (115kW/156PS)
  • LAND ROVER
    • FREELANDER 2 (L359)
      • 2.2 eD4 (110kW/150PS)
      • 2.2 TD4 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.2 SD4 4x4 (140kW/190PS)
      • 2.2 TD4 4x4 (118kW/160PS)
      • 2.2 TD4 4x4 (112kW/152PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE (L538)
      • 2.2 D (110kW/150PS)
      • 2.2 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.2 D 4x4 (140kW/190PS)
    • DISCOVERY SPORT (L550)
      • 2.2 D 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.2 D 4x4 (140kW/190PS)
    • RANGE ROVER EVOQUE VAN (L538)
      • TD4 (110kW/150PS)
      • TD4 4x4 (110kW/150PS)
      • SD4 4x4 (140kW/190PS)
  • CITROËN
    • C5 III (RD_)
      • 2.2 HDi 200 (RD4HLA) (150kW/204PS)
      • 2.2 HDi (RD4HTH) (125kW/170PS)
    • C5 III Break (RW_)
      • 2.2 HDi 200 (150kW/204PS)
      • 2.2 HDi (RW4HTH) (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi 165 (120kW/163PS)
    • C5 II (RC_)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
    • C5 II Break (RE_)
      • 2.2 HDi (RE4HTE, RE4HT2) (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (RE4HPE, RE4HP2, RE4HRE, RE4HR2) (120kW/163PS)
    • C6 (TD_)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
    • C-CROSSER (VU_, VV_)
      • 2.2 HDi (115kW/156PS)
    • C8 (EA_, EB_)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
    • C-CROSSER Van (VU_)
      • 2.2 HDi (VU4HNH) (115kW/156PS)