DAYCO Water Pump + Timing Belt Kit KTBWP3160
inc. VAT 21%
In stock 6
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN KTBWP3160
Make DAYCO
EAN 8021787983296
  • Includes water pump and timing belt
  • Ensures precise engine timing
  • Maintains optimal coolant circulation
  • High-quality components for durability
  • Designed for reliable engine performance
  • Meets or exceeds OEM specifications
  • Essential for preventative maintenance
Mass [kg]
+20
  • RENAULT
    • LAGUNA I (B56_, 556_)
      • 2.0 16V (B56D, B56M) (102kW/139PS)
    • LAGUNA I Grandtour (K56_)
      • 2.0 16V (K56D, K56M) (102kW/139PS)
    • SAFRANE II (B54_)
      • 2.0 16V (B54L) (100kW/136PS)
      • 2.5 20V (B54F) (121kW/165PS)
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 (85kW/116PS)
      • 1.8 LPG (90kW/122PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 LPG (90kW/122PS)
    • S70 (874)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/210PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.3 T5 AWD (177kW/241PS)
      • 2.4 T5 AWD (142kW/193PS)
      • 2.4 AWD (103kW/140PS)
      • 2.4 AWD (121kW/165PS)
      • 2.3 (195kW/265PS)
      • 2.4 AWD (125kW/170PS)
      • 2.4 Blu-Fuel (103kW/140PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • V70 I (875, 876)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 Turbo (142kW/193PS)
      • 2.4 Turbo AWD (142kW/193PS)
      • 2.3 T-5 (176kW/239PS)
      • 2.0 Turbo (155kW/211PS)
      • 2.0 (105kW/143PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo AWD (166kW/226PS)
      • 2.3 T-5 AWD (176kW/239PS)
      • 2.3 T AWD (184kW/250PS)
      • 2.4 Bifuel (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 Turbo AWD (195kW/265PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.3 AWD (177kW/241PS)
      • 2.3 (177kW/241PS)
    • C70 I Coupe (872)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • T-5 (176kW/240PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (121kW/165PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
    • S80 I (184)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
    • C70 I Kabriolets (873)
      • 2.0 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • T5 (176kW/239PS)
      • 2.4 T (142kW/193PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (180kW/245PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
    • XC90 I (275)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • S80 II (124)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexFuel (170kW/231PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
      • 2.5 T (187kW/254PS)
    • V50 (545)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
    • V70 III (135)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (170kW/231PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • T5 (187kW/254PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • T5 (187kW/254PS)
    • XC60 I SUV (156)
      • T5 AWD (187kW/254PS)